Nedávno náš web psal o tom, že sociální sítí Facebook se šíří smyšlená historka o údajných úmrtích seniorů po očkování proti COVID-19 v Měšicích. Hlavní roli tehdy sehrála bývalá pečovatelka Václava Vondráčková. Video zveřejnila Jana Peterková, která Vondráčkovou aktivně povzbuzovala, následně o případu natočila sama i další videa. Případem se zabývá policie.

Nyní Václava Vondráčková přiznala, že lhala. Svůj čin svedla na Janu Peterkovou, která jí prý nabízela finanční pomoc. „Dnes jsem napsala omluvný dopis do pečovatelského domu v Měšicích, kde jsem se přiznala, že jsem si všechno vymyslela a že jsem byla ve špatné životní i finanční situaci a paní Peterková mně slíbila pomoc. Svůj slib nesplnila, v Měšicích byla sama kolikrát ani nevím. Ze svých reportáži si vybírá, co se jí hodí, vše sestříhala. Já si jsem vědoma své chyby a následky si ponesu sama. Nebudu to mít tak lehké jako paní Peterková, já si nemůžu dovolit právníky tak jak slibovala,“ napsala Václava Vondráčková na stránku Jany Peterkové. Příspěvek byl napsán z originálního profilu Vondráčkové. Podařilo se nám ověřit, že status psala skutečně ona.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.