Ivo Gec je jeden z velitelů samozvaných domobran. V jeho případě jde o Zemskou domobranu. O jeho úmyslech svědčí i jeho statusy na síti „VKontaktě“, kde se hrdě hlásí ke střelbě na československých hranicích, navrhuje zřizování minových polí, střelbu na lodě neziskovek ve Středozemním moři, obdivuje samozvané vlakové hlídky a vražedně výhružný status Slovenských branců považuje za „zajímavý“.

Gec mimoto sdílí kdejaký nesmysl z konspiracistických webů, jako je falešná zpráva o autobusu migrantů (o tomto hoaxu z Aeronetu jsme už psali), podvržený citát od Edvarda Beneše, dálkové ovládání mysli, výmysly o spojení nacismu a spolku Milion chvilek pro demokracii. Tyto odkazy pak ještě dále rozvíjí paranoidními komentáři. Vymyšlené „práškování z letadel“ a vůbec údajné ovládání počasí je pro něj naprostou posedlostí. Z této konfabulace je pak schopen odvozovat nesmysly o trestání států, které nechtějí euro, vlnou veder (proč tedy byla ztrestána Francie, která už euro má?).

Jak už na našem webu psal Miloš Kadlec, člověk, který je schopen věřit takovýmto šíleným teoriím, je ideálním objektem pro zmanipulování k nepředloženostem, tím spíše, je-li fascinován zbraněmi, a navíc přesvědčen o svém mesiášském poslání bránit vlast. V mírnější a nedokonané formě jsme něco podobného už ostatně zažili u teroristy Baldy.

Právě činu po vzoru Jaromíra Baldy se zřejmě Gec 17. listopadu bál. V časopise Domobranec varoval před možným „Majdanem“ v tento den. „Pokusy o likvidaci domobran, vlastenců a národovců vidíme každý den. Stále trvá snaha rozpoutat v ČR “majdan” u příležitosti oslav 30. let od plyše. Nenechte se za žádných okolností vyprovokovat a v termínech 16-18. listopadu 2019, kdy bude vyhlášena zvýšená pohotovost pro domobrany Buďte připravení ve svých obcích a na příjmu stejně jako náš vrchní velitel prezident Zeman. Nerad beru lidem naději a ta naštěstí umírá až jako poslední. Může dojít k vysoké dynamice vývoje událostí jak doma, tak ve světě. Buďte proto ve střehu, sdílejte informace a připravujte se na jakýkoli možný scénář vývoje událostí. V rámci přípravy neopomíjejte péči o své zdraví a dobře zvažte, co jíte. Z 80 % je váš zdravotní stav podle hesla “Jste to, co jíte”. Tělesná příprava a kondice je základem každého domobrance. Každá vaše činnost může být přeměněna jako výcvik. Potřebuji do sousední obce? Autobus nejede? Vezmu to po svých a natrénuji pochod 8 km a podpořím své zdraví,“ psal v časopise, který v rámci spolupráce, na které se domluvily tři větší skupiny: vedle Národní domobrany i Zemská domobrana a Českoslovenští vojáci v záloze za mír.

Těsně před 17. listopadem však svůj záměr narychlo odvolal. „Jako příslušníci domobrany se za žádných okolností neúčastněte akcí nebo veřejných shromáždění. Na základě dlouhodobě vyhodnocovaných informací bude snaha v termínu kolem 17.11.2019 diskreditovat domobrany a celé domobranecké hnutí pomocí tzv. false-flag operace proti nám. Též máme indicie o potenciálně připravovném pokusu o nedemokratický státní převrat silami, které se snaží ukrást ideu 17.11. Nenechte se k ničemu vyprovokovat a ani se nezapojujte do potenciálně protistranou zneužitelných aktivit. Pokud se někdo takových akcí zúčastní, bude jednat pouze sám za sebe a vpříadě, že by tím poškodil dobré jméno ZD nebo domobraneckého hnutí, bude nekompromisně z organizace vyloučen,“ rozkázal doslovně Ivo Gec.

„Magoři z domobran vyhlašovali jakousi pohotovost a chystali se rozhánět „majdan“, který měl proběhnout teď o víkendu. A pak se podělali, že by si to nějaký jejich pošahaný domobranec vzal k srdci a ve stylu Jaromíra Baldy šel do akce. Vydávali tak prohlášení, že od toho dávají ruce pryč,“ okomentoval situaci analytik Roman Máca.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.