Sociálními sítěmi se masivně šíří článek konspiračního časopisu Šifra s názvem: “„Česká televize se naprosto zbláznila,“ prohlásil lékař a senátor Žaloudík v zásadním projevu. Velký koronavirový podfuk míří k hořkému finále.” A to jak jako odkaz na samotný web časopisu, tak prostřednictvím Libora Mačuhy, z jehož profilu má článek přes 3 tisíce sdílení.
Článek naráží na skutečný projev senátora Jana Žaloudíka, který apeluje na to, aby kvůli koronaviru nebylo paralyzované zdravotnictví. V článku je vyzdvižena ta část, kde senátor kritizuje zpravodajskou činnost České televize, což už samo o sobě je zavádějící, protože celý příspěvek je o něčem jiném. Příspěvku senátora Žaloudíka se věnoval tento náš článek. Autor článku Milan Vidlák také tvrdí, že „kdyby ČT věděla, co o ní profesor Žaloudík řekne, asi by radši měla výpadek.“ Že se Česká televize nemstí za kritické názory proti ní, se můžete přesvědčit v jejím vysílání. Po projevu dostal mnohaminutový prostor v pořadu Události, komentáře, který se věnoval jeho slovům uvedeným v příspěvku na půdě Senátu.
Další část článku se věnuje slovům Jana Pirka o tom, že v případě nemoci Covid-19 se jedná o „prachobyčejnou chřipku“. To však jednoznačně není pravdou. Virus sám o sobě nemá s chřipkovým virusem nic společného. Je pravdou, že symptomy jsou u lehčích průběhů podobné. Jak vyplývá z analýzy listu Financial Times počet úmrtí v New Yorku byl v březnu a dubnu v letošním roce čtyřikrát vyšší a v Itálii dvojnásobný oproti předchozím letům. Ve zkoumaných 44 zemích stoupla úmrtnost o padesát procent.
Článek také srovnává různá opatření v jednotlivých zemích. „Někde se koronavirus prakticky neřeší, například ve Švédsku, jinde se sice utlumila ekonomika, třeba v Německu, ale nemoc se zde vůbec nehrotí. Pak jsou země jako Španělsko nebo Itálie, kde se hysterie z nějakého důvodu vybičovala co nejvýš a statistiky se tu uměle přifukovaly s cílem vyvolat co nejvíc strachu,“ uvádí článek. Faktem je, že v Německu byla pravidla poměrně přísná. Opatření se však odvíjejí mimo jiné od počtu případů a především úmrtí. Ze statistik je zřejmé, že Itálie a Španělsko má jedno z největších čísel úmrtí na počet obyvatel, zatímco Německo je „až“ na 22. místě a počet úmrtí je tam šestkrát nižší.