Sociálními sítěmi koluje příspěvek profesora MUDr. Jana Žaloudíka ze senátu. V podstatě se jedná o názorový příspěvek senátora za ČSSD a také vynikajícího lékaře na téma zdravotnictví. Jak se můžeme přesvědčit z celého záznamu, Jan Žaloudík především apeluje na to, aby kvůli koronaviru nebylo paralyzované zdravotnictví (celý záznam od 1:15.30 naleznete na webu České televize). Jak již bylo napsáno, příspěvek je názorový a v rámci diskuse ho netřeba příliš rozporovat. Respektive smysl příspěvku.

Problém je, že nejen dezinformačními weby je sdílena především jen ta část příspěvku, kde útočí na zpravodajskou činnost České televize. Podle senátora se na hysterii podílí i Česká televize, zároveň však připouští, že se jedná o celosvětovou hysterii. K uvedené věci bych chtěl zmínit čtyři teze:

  1. Česká televize není jediná, co z velké části své zpravodajské televize informuje o pandemii ve většině času svého vysílání. Podobný obsah má i obsah ostatních podobných stanicí od CNN, BBC až po Russia Today a čínské státní televize. V Číně se obsah zpravodajství již mění, stejně tomu je tak v ČR.
  2. V době pandemii se souhrnnému zpravodajství věnovala nejen Česká televize, ale i ostatní televize. I Prima a Nova dosud mají zvýšený počet zpravodajských relací během běžného vysílání svých stanic. Například Televizní noviny TV Nova začínají pokaždé číslem, kolik nakažených v ČR. Ačkoliv počet aktivních případů už několik dní lehce klesá, počet případů zkrátka z logiky věci ani klesat nemůže. Takto by Nova mohla začínat zpravodajství ještě klidně 10 let.
  3. Česká televize je veřejnoprávní televizí a musí reagovat na aktuální dění. Ostatně to i dělá a vyšla vstříc poptávce spuštěním speciálního kanálu především pro seniory ČT3 a rovněž projekty pro žáky jako je UčíTelka.
  4. A čemu se ČT24 nyní má věnovat? Sněmovna řeší jen COVID-19, zastupitelstva obcí více jak měsíc nezasedala, firmy mají ve velké míře odstávku, nikdo v podstatě nic jiného než COVID-19 neřeší. Nyní se zdá, že věci se vrací do normálu. S tím se bezesporu bude měnit i zpravodajství.

Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou, zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com