Obrovskou rychlostí se šíří na Facebooku video uživatele Martina Hranáče. Někdo v něm tvrdí, že v Německu prý hazardují s životy lidí. Video, které má za 21 hodin neuvěřitelných 26 tisíc sdílení, je natočeno na trhu v Berlíně. To je zřejmě pravda. Problém je, že se video snaží navodit dojem, že Berlín nebo Německo proti šíření koronaviru nic nedělá. To jednoznačně není pravdou. Téma tedy bulvarizuje a snaží se na konkrétním jednom případu šokovat, o čemž svědčí i výzva ke sledování Instagramu nebo výzva ke sdílení.

Text ve videu:
„NĚMECKÝ HAZARD S KORONAVIREM ❗

❗V NĚMECKU JE PŘES 18.000 NAKAŽENÝCH KORONAVIREM❗ A SOBOTNÍ TRHY JSOU PLNÉ LIDÍ BEZ ROUŠEK ❗❗SDÍLEJ TOHLE VIDEO AŤ SE EVROPA DOZVÍ JAK TO JE ❗ODEBÍREJ TENHLE KANÁL PRO VÍCE INFORMACÍ“

A jak je to ve skutečnosti?

Od dnešního rána (22. března) platí zákaz akcí nad 10 osob,  je zákaz sedět v restauracích. Funguje jen výdej jídel z okének a rozvoz. Stejně jako v ČR. 

Jak se můžeme přesvědčit v tomto dokumentu, v Berlíně od 17. března platí tyto další zákazy:

  • Veřejné a neveřejné akce, setkání a shromáždění s více než 50 účastníky (dnes již 10)
  • Nesmí být přístupné veřejnosti: taneční zábavy, veletrhy, výstavy, speciální trhy, arkády, kasina, sázkové agentury a podobné společnosti
  • Kina, divadla, koncertní sály, muzea a podobné vzdělávací instituce musí být uzavřené
  • Zákaz prostituce
  • Hotely nesmí nabízet přenocování
  • Je zakázána sportovní činnost ve všech veřejných i soukromých sportovních zařízeních, plaveckých bazénech, tělocvičnách a podobně

Odkaz: https://www.berlin.de/corona/massnahmen/verordnung/

Například Bavorsko už 16. března vyhlásilo kvůli koronaviru stav katastrofy. Tentýž den Německo uzavřelo své hranice s Francií, Rakouskem, Švýcarskem, Lucemburskem a Dánskem. Rovněž se nyní intenzivně zvažuje zákaz vycházení.

Pod videem se snaží lidé v Německu uvádět věci na pravou míru. „Asi sotva – hranice jsou zavřené. Já tady žiju – města jsou liduprázdné, obchody zavřené a když si někdo vezme roušku, tak se mu nikdo nevysmívá a každý si to může rozhodnout sám jestli si jí vezme nebo ne,“ píše například Alice Vojíř.

Samozřejmě můžeme spekulovat, zda obyčejný trh s potraviny je nebezpečnější jak nákup v supermarketu plném lidí. Jistotou však je, že v Německu platí přísná pravidla a i Německo se snaží dělat vše proto, aby se nákaza nerozšiřovala. Ano, je pravdou, že povinné nošení roušek zde zatím neplatí.

K 22. březnu 9:00 má Německo 21 364 případů nákazy, 84 lidí zemřelo. Německo má 83 milionů obyvatel, tedy 8x více jak ČR.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.