Vymyšlené příběhy, které mají dokazovat údajnou manipulaci s čísly nemocných lidí s onemocněním COVID-19, nekončí. Internetem se šíří další urban legend o údajných odběrech na COVID-19. Po vymyšleném příběhu o tom, že po třech hodinách někdo vzdal čekání ve frontě a přišel mu pozitivní výsledek, nebo údajném testování v zaměstnání, kdy měly zůstat vzorky na stole, je tu další vymyšlený příběh.

Text hoaxu (ve Skupině Babiši, my se tě nebojíme, má příspěvek 6 tisíc sdílení):

„Jedné paní zemřela maminka, 92 let, Měla mrtvici a lékaři do zprávy napsali, že umřela s covidem, Když se dcera ohradila, že to tam nechce, že to není pravda, že ho maminka neměla, tak jí řekli, ať si to nechá pro sebe, ale že nemocnice díky tomu dostane víc peněz od pojišťovny, tak to tak prý dělají všichni…WTF ???“

Že jde o typický hoax již svědčí styl, jakým je příběh napsán. Nelze z něj vyčíst komu se událost měla stát, kde, kdy ani další detaily. Vlastně úvod „jedné paní zemřela“ jde přirovnat k „jedna paní povídala“.

Důležité v tomto příběhu je, že úmrtí na covid-19 se do lékařských zpráv nepíše samostatně. Je to jen pomocný kód a jako příčina úmrtí musí být uvedeno něco jiného.

Pravdou také je, že situace ohledně pandemie nemocnice spíše ekonomicky ohrožuje. Zatímco u běžných výkonů je v úhradové vyhlášce uvedena cena za výkon, kvůli pandemii nebylo dlouho známo, jaké kompenzace nemocnice dostanou. „Nemocnice dostávají peníze na péči od pojišťoven dopředu ve formě záloh. Pokud by ji ale nezvládly poskytnout, musely by finance vracet. Nemocnice mají i zvýšené náklady a to kvůli hygienickým opatřením nebo třeba vyšší ceně ochranných pomůcek,“ psal Irozhlas.cz. Ministerstvo zdravotnictví pak nemocnicím vyplácelo paušální kompenzace za výpadek příjmů. Ve skutečnosti tedy nejsou nemocnice motivováni „mít více nakažených“ nebo vykazovat neexistující úmrtí. Pandemie spíše nemocnice ekonomicky ohrožuje.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com