Internetem se šíří další urban legend o údajných odběrech na COVID-19. Po pohádce o tom, že po třech hodinách někdo vzdal čekání ve frontě a přišel mu pozitivní výsledek, tu máme jiný vybájený příběh.

Text hoaxu (hoax šíří například Karel Linka):

„Někdo nahlásil firmu na kontrolu krajskou hygienickou stanicí s podezřením na covid… Přijeli přes odpor zaměstnanců posbírali vzorky.. poslední testovaný byl manažer společnosti Po pár dnech přichází zpráva že 8 testovaných zaměstnanců je pozitivní na covid. Manažer firmy volá zpět na khs a říká že to není možný aby jim testy vyšly takhle … z telefonu arogantním hlasem odpovídá osoba že co si dovolujeme zpochybňovat jejich práci… manažer se omluví a odpoví že vzorky leží celou dobu na stole v jeho kanceláři…. tak dlouhé ticho v telefonu ještě neslyšel… tolik k testování na covid.“

Příběh je zcela mimo realitu. Hygienické stanice nejezdí nikam sbírat vzorky, shromažďují jen údaje o nakažených od laboratoří. Například Středočeský kraj má výjezdové týmy při záchranné službě, v Pardubickém kraji vyjíždí Nemocnice Pardubice, v ostravském regionu, kde se údajně příběh měl stát, má mobilní tým Fakultní nemocnice Ostrava. I výsledky zasílá konkrétní laboratoř, nikoliv hygiena.

Samozřejmě je i nesmysl jen tak na někoho jen tak zavolal hygienu a ona přijela. Je nutné buď to kontakt s nakaženým nebo by se u někoho museli objevit symptomy nákazy. „Systém v celé ČR funguje tak, že kdo má podezření na nákazu, musí se obracet na svého praktického lékaře, případně epidemiologa Krajské hygienické stanice, který zhodnotí jeho stav a buď mu ‚vypíše‘ elektronickou žádanku a pošle ho na test, nebo ne,“ přibližuje praxi Petra Petlachová, mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com