Sociálními sítěmi se šíří další urban legend. V nich se dočteme o lidech, který údajně zemřeli na běžné nemoci a v nemocnici nebo pohřebním ústavu napsali příčinu úmrtí COVID-19.

Příklad hoaxu (tento má přes 700 sdílení):

„SVINSTVO !!! Před třemi dny, zemřel kolegovi tchán na klasický infarkt. V pitevní zprávě nemocnice uvedla, že zemřel na Covid. Když kolega s manželkou chtěli vysvětlení, tak došli až k řediteli nemocnice a ten jim po velkých dohadách přiznal, že to mají tak nařízené a mají tak i větší odměny. To není lež, to se opravdu stalo mému kolegovi. A tak je to z většinou umrtíma. Jen nám lžou, straší a manipulují s námi. SVINSTVO !!!“

Příběh má typické známky hoaxu. Chybí místo, ze kterého by šlo určit kde se příběh stal, datum kdy se věc měla stát, jaký ředitel na tom trval a podobně. Důležité v tom případě ovšem je, že takto se to opravdu nemohlo stát. Nic jako příčina úmrtí COVID-19 neexistuje. Do lékařský zpráv se maximálně uvádí, zda daná osoba byla testována na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 zapříčiňující onemocnění COVID-19 nebo ne. Mezinárodní klasifikace nemocí MKN-10 zná dva takové kódy: U07.1: COVID-19, virus identifikován a U69.75 Podezření na COVID-19.

Vzhledem k současné situaci šíření onemocnění COVID-19 vydala Světová zdravotnická organizace pokyn k použití kódu U07.1 Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-10) pro kódování případů s tímto onemocněním. V pokynech je jasně uvedeno, aby kód používal pouze jako doplňkový kód.

„Používejte kód U07.1 k vyznačení přítomnosti onemocnění COVID-19 způsobeného virem SARS-CoV-2 jako doplňkového kódu, v případě, že je přítomnost viru laboratorně potvrzena a pacient je hospitalizován s odpovídající symptomatologií. Kód U07.1 použijte jako doplňkový vždy na místě vedlejší diagnózy (VDG). Zároveň použijte:

  • kód „J12.8 Jiná virová pneumonie“ v případě přítomnosti pneumonie,
  • kód „J06.8 Jiné akutní infekce horních dýchacích cest na více místech“, nebo jiný specifický kód projevů infekce bez pneumonie.
  • kód „Z22.8 Přenašeč (nosič) jiných infekčních nemocí“ u hospitalizovaných nosičů onemocnění nebo oligosymptomatických pacientů, například z izolačních důvodů“

Je tedy nesmysl, aby v pitevní zprávě byla jen příčina úmrtí Covid-19.

Ještě více vybájený následující příběh:

„Michal Hayo:Pridam svou zkusenost. Poslednich par mesicu byla ma babicka v domove se specializovanou sluzbou, kde zemrela na stari a svou nemoc (alzheimer.) V pohrebni sluzbe nam sdelili, ze babicka zemrela na Covid19. Pritom v domove, kde provadi casto testy byla NEgativni. Vyletel jsem abnormalne nastvany z kresla, ze to pujde prez soud, pokud to napisou do umrtniho listu apod. Nenapsali. A maji stesti! Kdyz jsem se nenapadne pak ptal ridicu pohrebni sluzby, sdelili mi ze AUTOMATICKY musi u starsich zesnulych psat, ze zemreli na Covid19. Takze nenechte se oblbnout 😉 Svou zkusenost jsem napsal zkracene.“

Uvedený příběh je jednoznačně lživý. Do úmrtního listu se příčina úmrtí nepíše. Úmrtní list pouze obsahuje:

  • den, měsíc, rok a místo úmrtí,
  • jméno a příjmení,
  • den, měsíc, rok a místo narození,
  • rodné číslo, osobní stav, pohlaví a místo trvalého pobytu,
  • jméno a příjmení žijícího manžela či partnera a.
  • datum, jméno, příjmení a podpis matrikáře, označení matričního úřadu a otisk jeho razítka.
  • Autor hoaxu si úmrtní list patrně spletl s dokumentem, který se jmenuje List o prohlídce zemřelého. Ten diagnózy a uvedenou příčinu úmrtí obsahuje, avšak je předmětem lékařského tajemství. V dokumentu, který dostávají do rukou zaměstnanci pohřební služby při přebírání těla zemřelého, žádné diagnózy a příčiny úmrtí uvedené nejsou.

O dalším podobné hoaxu již náš web psal.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.