Nedávno vydal server TakToSorry.cz článek o údajném úmrtí stovek ptáků ve Walesu v souvislosti s 5G sítěmi. V článku se píše o nevysvětlitelných úmrtích ptáků v Nizozemí a Kanadě. Ve všech případech byli na zemi nalezeny stovky ptáků, kteří zahynuli z neznámých příčin. Dezinformační a konspirační weby tyto události popisují jako zhoubný vliv 5G sítí, které se v některých lokalitách testují. Tématu jsme se věnovali třeba zde.

Jak je evidentní z našeho titulku, souvislost s 5G sítěmi je vymyšlená. Začneme samotným titulkem, stovky mrtvých ptáků se našly ve městě Anglesey, což má být poblíž instalace 5G. To však není pravda, testování 5G sítě probíhalo v asi 50 kilometrů vzdáleném městě Llandudno.
Dále nalezneme slova ‘Daily Daily informoval: „Vodafone poprvé spustil v Severním Walesu superrychlé 5G služby.“ Doprovodný odkaz však míří na článek, který s 5G sítěmi a jejich testováním nemá žádnou souvislost.

A to je také vše, co TakToSorry nabídne k události ve Walesu. Zbytek článku se zabývá jinými dvěma výskyty neobjasněného úhynu stovek ptáků a to v Nizozemí a Kanadě. První událost se stala v Haagu v listopadu 2018 a konspiračními teoriemi se zabýval i náš server, proto s jistotou můžeme říci, že 5G síť za smrt ptáků nemohla, protože v Haagu nebyla v provozu. Druhá událost v Kanadě se stala v provincii Britská Kolumbie v září 2018. V té době v celé Kanadě žádná 5G síť v provozu nebyla. První spuštění 5G sítě pro kampus Univerzity Britská Kolumbie proběhlo o více než rok později, letos začátkem listopadu.

Pokud jsou 5G sítě tak škodlivé, jak je možné, že jsou už půl roku nasazeny pro veřejnost v Jižní Koreji? Jak je možné, že tam nemají stovky mrtvých ptáků denně na chodnících? Korejská vláda navíc jakékoli pochybnosti o zdravotní nezávadnosti odmítá jako naprosto bezdůvodné. Tématem se také zabývala britská BBC s podobným závěrem.

V našem českém rybníce jsou však konspirační teorie o 5G sítích velmi oblíbené a tak má HOAX serveru TakToSorry v této chvíli 792 sdílení na FB.