Mobilní operátoři se pomalu připravují na budování tzv. 5G sítí. Tedy sítí, který přinesou uživatelům ještě mnohem rychlejší internet než současné 4G/LTE sítě. V návaznosti na ně se začínají objevovat dezinformace a konspirační teorie o této nové technologii. A nešíří je jen web Tedesco, který je šířením bludů všeho druhu proslavený, ale například i deník Euro nebo dezinformační web AC24. Dezinformace se začínají ohledně sítí rozesílat i formou e-mailů.

Náš web tedy požádal o vyjádření Český telekomunikační úřad. „Existuje nějaké skutečné zdravotní nebo ekologické nebezpečí s provozem této sítě nebo je to celé nesmysl?,“ zněl náš dotaz. „Vzhledem k tomu, že na týchž frekvencích, kde budou spuštěny sítě 5G, po několik desetiletí vysílala celoplošně televize, a žádné negativní účinky na zdraví živých organismů toto vysílání nemělo, není sebemenší důvod se obávat, že 5G by tyto účinky mít mělo,“ odpověděl nám Martin Drtina.

A podle dostupných informací je tomu skutečně tak. „Plošné pokrytí sítí 5G bude možné začít budovat po dokončení aukce frekvence 700 MHz, na které zatím funguje digitální televizní vysílání. Tuto frekvenci má televizní vysílání uvolnit do června roku 2020, aukce frekvencí, která by mohla pomoci vstupu nového operátora na český trh, se očekává příští nebo přespříští rok,“ píší Hospodářské noviny. „Komerční spuštění ultra rychlých sítí typu 5G se předpokládá po roce 2020 v návaznosti na chystané aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz (kvůli jejich uvolňování musí přejít pozemní digitální televizní vysílání na standard DVB-T2). I přes nedokončenou standardizaci se momentálně počítá s až 20násobkem rychlostí stávajících sítí 4. generace (4G/ LTE) a s prodlevou, reakčním časem, pod 5 ms,“ dodává Televizní web.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com