Dezinformační web AC24 vydal článek složený hlavně z videí, která tvrdí, že v místech, kde je provozována 5G síť umírají včely, ptáci a stromy. Článek má na Facebooku za necelé dva dny přibližně 900 sdílení. Opravdu moderní 5G sítě zabíjejí hmyz, ptáky a stromy?

Jde o výmysl a falešnou zprávu. 5G sítě se v euroatlantickém světě zatím vyvíjejí a testují, momentálně je 5G síť provozována jen v Jižní Korei. Když si projdeme obsah v článku, zjistíme, že nepokrytě lže.

Na prvním videu youtuber ‘Trancelistic’ ukazuje, jak v blíže neurčené lokaci vysílač na lampě pouličního osvětlení údajně zabijí strom. Tento youtuber podle svého účtu žije v Nizozemí, kde v současnosti žádná 5G síť neběží. Dále je z videa zřetelné, že keře a tráva není kolem lampy nijak poznamenaná. Podobně poškozené stromy mívá na svědomí například motýl Bekyně velkohlavá a jeho larvy.

Druhé video je z 11. listopadu 2018 a v té době nebyla v provozu ani 5G sít na Korejském poloostrově. Video je opět z Holandska a ukazuje mrtvé ptáky, kteří z nevysvětlitelných důvodů padli mrtví na zem. Jak popisuje tento článek na serveru Snopes.com, souvislost s 5G sítí byla vyvrácena hlavně kvůli tomu, že v oblasti taková síť není, a ani v tu dobu nebyla, provozovaná.

Poslední video je nejvtipnější, protože na něm konspirátor, bojovník s 5G a youtuber Anthony Steele mluví o tom, že 5G signál ničí kůry stromů. Jeho dokazování probíhá tak, že přijde k platanu a ukazuje na jeho loupající se kůru. Finta je v tom, že platan je pověstný svým loupáním kůry a proto se často používá jako okrasný strom. Anthony Steele má na svém youtube profilu desítky videí o tom, jak 5G ničí všechno možné. Podle přízvuku jde o obyvatele Spojeného království, ale tam se jak jinak žádná 5G síť neprovozuje.

5G sítě jsou dalším stupněm vývoje bezdrátových sítí, které používají telefony pro přenos dat. Nový standard bude umožňovat vyšší rychlosti a sníženou odezvu – tedy informace se budou přenášet mnohem rychleji, ale za cenu nižší bezpečnosti. Dotkne se to hlavně automatických nebo dálkově ovládaných zařízení.