Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová na sociální síti sdílela informaci, že obyvatelé Olomouckého kraje dostávají od hygieny dopisy, podle kterých se mají nechat vyšetřit na tuberkulózu. Důvodem měla být přítomnost ukrajinských vojáků, kteří jsou na výcviku ve vojenském újezdu Libavá. Nic takového však není pravda, krajská hygienická stanice označila celou zprávu jako falešnou. „Prostřednictvím sociálních sítí a emailové komunikace se v současné době šíří falešné oznámení obsahující výzvu k mimořádnému vyšetření a preventivní prohlídce na tuberkulózu s odkazem na Krajskou hygienickou stanici Olomouckého kraje podepsané vedoucí oddělení protiepidemického Mgr. Barborou Hanákovou,“ reagovala Krajská hygienická stanice na svém webu, s tím, že se jedná o podvodné oznámení šířené formou emailů a následně sociálních sítí. Senátorka se posléze za příspěvek omluvila.

Válek už předtím označil senátorku jako Janu ‚Dezinfo‘ Hamplovou v souvislosti s jejím tvrzením, že současný nedostatek léků souvisí s očkováním proti covidu. Senátorka následně vyzvala ministra k omluvě kvůli komolení jména. „Měli bychom se všichni naučit slušnosti,“ napsala v dopisu s žádostí na hlavičkovém papíru Senátu, který zveřejnila na svých sociálních sítích.

Válkovi vadilo šíření dezinformací o nedostatku léků a očkování. Hamplová je šířením dezinformací známa. Předtím například překrucovala doporučení NERVu, nebo lhala o vyvěšování vlajek Ukrajiny. Jako právnička také nevěděla, že v České republice není možné podávat hromadné žaloby.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.