Dezinformační server Aeronet zveřejnil 24. září článek ve kterém tvrdí, že nošení respirátorů a roušek na obličeji poškozuje mozek dětí. Aeronet píše, že takové tvrzení dokazuje ‘výbušné’ video, které je však mazáno ze sociálních sítí. Pravdivost videa také napadá údajně ‘sionistická’ tisková agentura AFP. Po shlédnutí videa už nebudeme chtít nikdy nasadit dětem masky a ministra zdravotnictví Prymulu pošleme do háje.

V samotném videu je zachyceno, jak Texasan Del Bigtree svému synovi nasadí respirátor N95 a přístrojem na měření koncentrace oxidu uhličitého zjišťuje kolik je pod respirátorem CO2. Dostává abnormálně vysoké hodnoty a podobně to dopadá s chirurgickou rouškou a dokonce i s šátkem. V reakci vznikl článek o kontrole faktů z dílny tiskové agentury AFP a ta uvádí hlavní problémy experimentu. Bigtree třeba používá přistroj, který měří koncentrace CO2 ve vzduchu, ale ten poskytuje přesné výsledky jen v rozmezí 0 – 2000 ppm oxidu uhličitého. Podle výrobce dokáže i posoudit vyšší koncentrace, ale bez relativní přesnosti. Nemáme tedy jistotu jak přesné jsou zjištěné hodnoty. Další věcí je, že Bigtree prezentuje stupnici koncentrací oxidu uhličitého, jakoby končila u hodnoty 5.000 ppm, přestože ve skutečnosti je hranicí pro vážné zdravotní problémy 40.000 ppm i při krátké dobé vystavení. Samotná hodnota 5.000 je maximalní dovolená hodnota ve které může člověk 8 hodin pracovat ve většině zemí.

Při sledování videa je také vidět, že i při prvním ukázaní přístroje je ukázána teplota prostředí 33° Celsia. Tolik v místnosti evidentně není, Del Bigtree se synem se výrazně nepotí. Podobně při testu s obličejovým štítem, přístroj ukazuje 31° Celsia. To může ukazovat na špatné zkalibrování přístroje, který tak nemusí dávat přesné údaje. Čísla o vlhkosti odpovídají realitě, v místnosti je obvykle mezi 40%-60% a vydechovaný vzduch má vlhkost až 100 procent.

Tedy ze samotného videa nemáme potřebné informace, které bychom mohly bez výhrad přijmout ani jednoznačné důkazy, že jde o záměrný podvrh. Pokud se podíváme, jak vědecký výzkum v oblasti bezpečnosti respirátorů, které mají výrazně nižší propustnost než roušky nebo dokonce šátky, tak zjistíme, že video vytváří konspirace založené na pseudovědě. BBC třeba popisuje dvě různé studie, které řešily bezpečnost respirátorů a neexistují důkazy, že by byly zdraví nebezpečné. Mnoho článků zaměřených na kontrolu faktů shrnuje podobné teorie jako nepravdivé. Navíc není tajemstvím, že specializovaní lékaři a lékařky používají účinné roušky a respirátory i celé hodiny při vykonávání povolaní.

Aeronet popisuje konspirační teorie o spiknutí sociálních sítí, které několikrát smazaly video a zablokovaly autorovi účet. To se však dělo jen kvůli tomu, že video bylo závadné, obsahovalo nepravdivé informace a lhalo o nebezpečnosti nošení roušek a respirátorů. V argumentaci si pomáhá označováním sociálních sítí za ‘sionisticke’ a nechybí informace o sionistickém spiknutí ve věci útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku 11. září 2001.

Aeronet také vzhlíží ke švédské cestě v boji s onemocněním COVID-19, které nezahrnuje nošení roušek.
‘Kdyby lidé roušky na jaře nenosili, mohli jsme mít superchřipkový moribundus už dávno za sebou a vytvořenou kolektivní imunitu, jako ve Švédsku’
Švédsko však má výrazně více obětí než Česko, také má výrazná omezení co se týče hromadných akcí, sociálních kontaktů restauraci a barů, také do Švédska nemohou cestovat lidé mimo EU. Tato omezení jsou v platnosti od března lidé ve Švédsku je dodržují. Přesto je promořenost populace je ve Švédsku menší než 10%.

Na závěr je dobré ještě zmínit čím se vlastně zabývá pan Del Bigtree. Je to televizní a filmový producent a bojovník proti očkování. Natočil o něm dokonce film, který je založen na pseudovědecké teorii, že očkování způsobuje autismus. Podobně myšlenky nyní šíří i o nemoci COVID-19.

O HOAXech souvisejících s koronavirem a opatřeními jsme napsali několik článků.

Poznámka šéfredaktora: Při každé vydechování člověk vydechne zhruba 4% CO2, tedy 40 000 ppm CO2. Důležité však je, že respirátor i rouška jsou prodyšné. Pří každé vdechnutí naopak člověk vdechne vzduch o obsahu přibližně 0,04% CO2, tedy 400 ppm. Pokud pod rouškou zůstane pár ml CO2, ten se vždy rozředí dalším nádechem a ten objem se přičte k tzv. mrtvému objemu – objemu průdušek, průdušnice a dutin. CO2 se tedy po rouškou či respirátorem výrazně nehromadí.


wpseo_editor