Především na Slovensku, ale také v České republice, se momentálně šíří hoax o údajném vymyšleném případu COVID-19 ve slovenských Piešťanech. Má přes 2 tisíce sdílení.

Text hoaxu:
Takto sa zbieraju pacienti do počtu na Covid
Dnes som bola na pohrebe v Pieštanoch, bola to teta mojej nevesty. V piatok 29.8.20 ju manžel aj s dcerou zobrali do nemocnice necitila sa dobre mala cirhozu pečene v dost pokročilom štadiu. Doktorka len preto, že zakašlala ju okamžite poslala do karanteny naplucnu ventilaciu, bez akehokolvek vyšetrenia s tym, že ma Covid, žiadne testy nič o 2 hod bola mrtva. Manžel a deti sa s nou chceli rozlučit hned rano no v žiadnom pripade ich k nej nepustili, nedostali žiadnu lekarsku spravu, len umrtny list s tym hroznym slovom Covid. Nedovolili im ani doniest šaty, zabalili ju do nejakej handry, zazipsovali do vreca a uzavreli v rakve. Nemohli sa s nou nijak rozlučit.No a čo je najviac zaražajuce kedže podla doktorky zomrela na kovid prečo do dnešneho dna, nikoho z rodiny netestovali.!!!!! A bola v tom vreci vobec naša Majka?????

Příběh se nezakládá na pravdě. Jak Ministerstvo zdravotnictví, tak nemocnice v Piešťanech tento příběh popírají a důrazně se proti němu ohrazují. Ze statistiky je naprosto zřejmé, že v uvedený dny (ani dny kolem) na Slovensku nezemřel nikdo s COVID-19.

V Piešťanech se provádí testy na COVID-19, tudíž je nesmysl, že by se zde netestovalo, pokud by existovalo takové podezření. Pokud by se takové podezření potvrdilo, spádovou nemocnicí pro tyto případy je na infekce specializované oddělení v Trnavě. Tato nemocnice přijímá pacienty s infekcemi z celého kraje, tedy i z Piešťan. V okrese Piešťany bylo dosud zaznamenáno jen 28 případů nákazy COVID-19, z toho minulý týden jen jeden.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.