Především slovenským Facebookem kolují fotografie vyrážek, která měla být způsobena nošení roušek. Hoax se šíří s textem: „Výsledok nosenia rúšok, toto chystá idiot Matovič pre vaše děti.“ Například ze stránky Bádatel má hoax 778 sdílení.

Před hoaxem varovala i Policie SR. Ve skutečnosti se jedná o fotografie stažené různě na internetu. Dvě z fotografií jsou například fotografie italských zdravotníků po náročných směnách v nemocnicích z března 2020. Ostatní fotografie s nošením roušek nesouvisí.

„Obličejové roušky nezpůsobují vdechování vysoké koncentrace oxidu uhličitého a nemají tedy dopad na zdraví osob. Vzhledem k tomu, že běžně používané roušky nepřiléhají k tváři neprodyšně, nevzniká v oblasti zakrytých rouškou vysoká koncentrace CO2, která by mohla mít negativní dopad na zdraví. Samozřejmě, není vyloučeno, že se na světě nachází člověk, který může být alergický na materiál, ze kterého je rouška vyrobeno a jeho nošení tak může spustit alergickou (například kožní) reakci. Jde však o velmi individuální případy, na které šiřitelé hoaxů o rouškách ve skutečnosti neukazují – šíří nepravdivé informace obecně a ze zásady jsou odpůrci nošení roušek,“ píše Policie SR.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com