Elon Musk 28. října sdílel na svém X profilu (bývalá sociální síť Twitter) příspěvek s obrázkem, který se zabývá Íránem a základnami Spojených států amerických. Na obrázku je mapa Blízkého východu s americkými vlaječkami, které jsou umístěny kolem území Íránu. K tomu je připojen sarkastický text „Írán chce válku, podívejte se jak blízko dali svou zem k našim vojenským základnám.“ Obrázek je samozřejmě hoax, USA nemá v regionu základny, které by odpovídaly pozici vlaječek. Podobně je skutečných základen výrazně méně než naznačuje obrázek.

Jde o oprášení mnohokrát použitého hoaxu, který se snaží vykreslovat USA jako militaristický stát, který údajně obkličuje své nepřátele a přepadá je. Náš server Manipulátoři.cz o podobných hoaxech informoval už před lety třeba v článku, který psal o údajné agresivní americké politice. Jiný náš článek z ledna 2020 píše o témeř stejném nesmyslu, který nyní sdílel Elon Musk. I v něm jde o údajné obkličování Íránu vymyšlenými vlaječkami nebo tečkami na mapě.

Že je obrázek nepravdivý, se dá snadno dokázat podle toho, že se USA stáhly z Afghánistánu na konci srpna 2021, tedy před více než dvěma lety. Stejně tak ani vlajky na Arabském poloostrově neodpovídají seznamům amerických vojenských základen. Například v Pákistánu nemají USA vojenskou základnu, podobně jako v Turkmenistánu.

Elon Musk byl přirozeně upozorněn jinými uživateli X, že sdílí nepravdivé informace a hoaxy. Jeho reakcí byly výmluvy o otevírání diskuze. Konkrétně napsal: „Mám rád, když mne někdo upozorní – dokazuje to, že každý může být opraven! Toto byl očividně vtipný mem, ale je na něm více než zrnko pravdy. Měli bychom usilovat o vidění světa pohledem ostatních“.

Elon Mask je globálně známá osobnost, majitel sociální sítě X a jeho příspěvky maji obrovský dosah. Tento Muskův hoax měl přes 900.000 kladných reakcí a téměř 150.000 sdílení.


wpseo_editor