Slovenský komunistický dezinformační magazín Dav Dva se zařadil mezi ty weby, který našemu webu (a jejich redaktorům) vyhrožují soudy za to, že upozorňujeme na jejich lži a manipulace. Jak příznačné je, že toto zkoušejí ti, kteří současným systém opovrhují. Tedy radikálové. Nedávno to zkoušel bývalý velmi aktivní neonacista Filip Vávra, který nakonec však ani nezaplatil soudní poplatek. Teď to zkoušejí komunisté.

A o co jde? Miloš Kadlec článek webu Dav Dva zařadil na seznam dezinformátorů, kteří šíří lživý citát Václava Havla. Havel měl říci, že: „Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte.“ Nic takového však nikdy neřekl. Autor článku a následného vyhrožování, Lukáš Perný, sám přiznává, že Havel nic tak neřekl. Údajná pasáž je slepencem několika projevů navíc překrucující slova Václava Havla.

A jako správný demagog Lukáš Perný opět jako argument používá jen část věty týkající se nezaměstnanosti. Václav Havel totiž v jednom z projevů v roce 1989 skutečně mluvil o hrozbě nezaměstnanosti, ale úplně jinak, než to měl říci v údajném citátu. A jak tedy skutečně zněl Havlův citát z 11. minuty televizního projevu, který přednesl 16. prosince 1989?
„1 700 000 komunistů netvoří nějaký jiný biologický nebo morální druh, než jsme my ostatní. Většina z nich musela 20 let mlčet, jako my všichni a mnozí z nich dělali, byť s obtížemi, mnoho dobrých věcí. Promyšlený koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální otřesy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se možná někteří z vás obávají, připravovaly desítky dobrých lidí, mezi nimiž bylo mnoho komunistů, mnoho bývalých komunistů i nestraníků.“

Dezinformační magazín si opět z citátu vybral jen to, co se mu hodí. A to část věty: „…promyšlený koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální otřesy, nezaměstnanost a jiné problémy, jak se možná někteří z vás obávají…“ Je to tedy evidentně z toho důvodu, aby nebylo zřejmé, že prezident Václav Havel ve skutečnosti mluví o komunistech, v této souvislosti v dobrém. Že i oni byli ti, kteří ekonomickou reformu připravovali. Havel tedy nemluví o tom, že komunisté budou někoho strašit. Navíc mluví i o dalších aspektech. Například o inflaci, která neměla negativní vliv na životy lidí, protože platy rostou rychleji ve srovnání s mírou inflace. Existuje mnoho srovnání, že potraviny i jiné zboží, jsou většinou v přepočtu (mzda vs. ceny) levnější než v roce 1989. Porovnání jsou například zde, zde a zde. Nějaká inflace je přirozená, a naopak by ekonomice spíše škodilo, kdyby docházelo k deflaci. K žádným velkým sociálním otřesům také po roce 1989 nedocházelo.

Hlavní ovšem je, že zfalšovaný citát: „Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte. Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socialismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků…“ Havel opravdu nikdy v této podobě neřekl a je to výmysl. Ať si v Dav Dva žalují, koho chtějí.

Vážení čtenáři, náš web je stále financován především z příspěvků drobných dárců. Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.