Zakladatel webu Středoevropan.cz Filip Vávra se chtěl na začátku tohoto roku soudit s šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz Janem Cemperem za to, že poukázal na jeho neonacistickou minulost. Filip Vávra se chtěl bránit, že prý nikdy nebyl zakladatelem pražské pobočky Blood and Honor, jak tvrdí například Tn.cz nebo týdeník A2.

Vávra však nezaplatil příslušný soudní poplatek, a to ani po několika výzvách. Soud tak řízení zastavil. „Žalobce byl usnesením ze dne 28. 6. 2018 č.j. 11 C 67/2018-11 vyzván, aby do 15 dnů od doručení usnesení zaplatil soudní poplatek za podaný návrh ve výši 2 000 Kč na uvedený účet soudu. Soud zároveň žalobce řádně poučil, že jestliže soudní poplatek nebude zaplacen, soud řízení zastaví. Toto usnesení bylo žalobci doručeno dne 10. 7. 2018 a následně ještě dne 13. 8. 2018, do současné doby soudní poplatek zaplacen nebyl. Soud proto dle ust. § 9 odst. 1 zák. č. 549/1991 Sb. řízení zastavil,“ píše se v usnesení.

Náš web několikrát upozornil, že Filip Vávra na svém webu šíří manipulace a nepravdy. Příkladem takové neověřené zprávy bylo, když stránka Středoevropan.cz jako první vypustila informaci o útoku v Brně, v které údajně měli figurovat žadatelé o azyl (tedy uprchlíci). Filip Vávra totiž nekriticky přepsal video od hnutí Slušní lidé, kteří konflikt vybarvili ve svůj prospěch, aby měl co největší mediální pozornost, bez ohledu na fakta. Později se ukázalo, že v případu žádní uprchlíci nefigurovali a daní útočníci žili v ČR již mnoho let.

Jako další příklad manipulace může posloužit článek z protiimigračního serveru Středoevropan, který se jako lavina šířil na sociálních sítích. Článek chce nadpisem a úvodními odstavci lidem vsugerovat, že „Francie snižuje legální věk pro sex na 13 let“, a skutečnost se dočteme zastrčenou uprostřed článku. Současné zákony ve Francii totiž neznají hranici, kdy je pohlavní styk se souhlasem znásilněním. Jinými slovy, pokud dítě souhlasí s aktem, jedná se podle současného zákona jen o sexuální obtěžování, nikoliv znásilnění či pedofilii. Naopak nový zákon to má změnit.

Psal i o údajném znásilnění psa, který prý byl nalezen v uprchlickém táboře Skaramagka v Řecku mrtvý. Ve skutečnosti web Zoosos.gr sice opravdu psal o smrti psa, ale o znásilnění zde nebylo ani slovo. Před zveřejním Vávrova článku vydal dokonce web článek, kde tvrzení o znásilnění rezolutně odmítá. Další nepravdivý příběh šířil Vávra během MS ve fotbale.

Web vede bývalý neonacista a sparťanský chuligán Filip Vávra. Ten založil v roce 2000 legendární neonacistickou skupinu Národní Odpor Praha. V dubnu 2009, v době jeho studií na Katedře severoamerických studií Univerzity Karlovy v Praze, uspořádal debatu právě s Davidem Dukem, který měl na katedře diskutovat se studenty. Setkání bylo znemožněno českou policií, která Dukea se souhlasem státní zástupkyně zatkla a týž den i obvinila. Cizinecká policie poté rozhodla, že Duke musí do půlnoci 25. dubna 2009 opustit Česko. V České republice je totiž zpochybňování holocaustu trestné.