Čas od času se stane populární některé z videí projektu „Michal a Petr“, který produkuje velmi bizarní videa. Za projektem stojí Michal Svatoš, který je mnohdy představován jako historik, ale ve skutečnosti se jedná jen o záměnu lidí se stejným jménem.

Každopádně nyní šíří text a video, že údajně v Paříži ohlásili krach české ekonomiky. Problém je, že k tvrzení nepředložil žádné důkazy. Je zmíněný generální ředitel koncernu Volkswagen Thomas Schäfer. Ten však ve skutečnosti žádné problémy české ekonomiky neohlásil. Jen koncern v prosinci odložil rozhodnutí, zda v Česku postaví nebo nepostaví velkou továrnu na elektrobaterie.

V druhé části smíchal dvě naprosto nesouvisející věci. To, že Turecko podepsalo s Ruskem smlouvu o dodávkách plynu je faktem, ačkoliv nejsou známé parametry kontraktu. Turecko se nikdy k sankcím EU proti Rusku nepřipojilo. Svatoš to zkombinoval se zprávou, že Bulharsko bude odebírat plyn z Turecka a spekuluje, že takto obchází sankce. Ve skutečnosti si však Bulharsko v Turecku vyjednalo kapacitu v terminálech na LNG. Plyn bude do Bulharska, prostřednictvím teminálů v Turecku, dovážen z Ománu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.