Náš web Faktické.Info upozornil na dezinformační projekt Davida Formánka Otevři svou mysl, který šíří, že prý v pečovatelském domě v Hampshire zemřelo 24 lidí po očkování proti COVID-19. Sám Formánek píše, že o případu psal i deník The Daily Mail. Ten však o jakékoliv souvislosti s vakcínou nepíše. Deník píše, že lidé zemřeli v posledních týdnech na COVID-19 a není známo, zda v době úmrtí byla klientům vůbec aplikována vakcína. Dále upozorňuje, že vakcína začíná účinkovat až po týdnu až dvou po její aplikaci a jsou nutné dvě dávky.

David Formánek je profesionálním dezinformátorem, který zřídil web Otevři svou mysl a nyní i doménu „Rizika vakcín“. I v ní zásobuje lidi smyšlenými příběhy o vakcínách. Například velmi virálním se stalo video o údajném svědectví pracovníka pečovatelského domu o tom, jak očkování proti covidu-19 na místě, kde pracuje, vedlo k vážným vedlejším účinkům a dokonce 14 úmrtím. Z celého videa se však nedozvíme ani jméno pracovníka, ani místo kde se to stalo. Autor nepředkládá jakýkoliv důkaz svých tvrzení. Takový příběh si tedy může vymyslet kdokoliv. Jak již jsme psali, není prokázán jediný takový případ, který by prokazatelně souvisel s vakcínou proti COVID-19. Faktem je, že když bychom proočkovali jakýkoliv náhodný vzorek 350 000 osob z české populace, tak 10 z nich druhý den zemře a další den dalších 10. To samozřejmě neznamená, že to má jakoukoliv souvislost s očkováním.

David Formánek pochází z Kojetína. Jeho původní výdělečnou činností je překládání textů. Už od r. 2013 vytvářel kanál věnující se (citujeme) „osobnímu rozvoji, sebelásce, motivaci, pozitivnímu myšlení a tvoření reality.“


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.