Známá osobnost dezinformační scény Pavel Zítko, který šíří bludy přes projekty jako „TV Světlo“ nebo „Andělské hlídky“ pokračuje v podvodech s kryptoměnami. Pavel Zítko byl dříve jednou z hlavních tváří projektu Tycoon69, který nyní prošetřuje švýcarský finanční úřad. Společnost ze Švýcarska nabízela poukázky na neexistující kryptoměnu s příslibem uložení v bance, která však ještě nezískala licenci. Kvůli podezření z podvodu padlo na Tycoon69 trestní oznámení. Podle kritiků může jít o podvodnou strukturu připomínající letadlo z devadesátých let. Hlavní zdroj příjmů pro jeho členy totiž tvoří odměny za přivedení dalších lidí.

Nyní Zítko doporučuje nákup existujících kryptoměn. Například bitcoinu. Ale ten zažívá poslední dobou nebývalý propad. Stamiliardový kryptokrach projektu Terra zatřásl světem virtuálních mincí. Bitcoin se nedávno pohyboval kolem kurzu 29 tisíc dolarů za digitální minci. Jeho cenové maximum přitom leží o 40 tisíc dolarů výše. Zítko však na Andělských hlídkách sliboval minimalizaci ztrát. To však samozřejmě nemůže nikdo ovlivnit. Kurz Bitcoinu záleží na chování velkých hráčů na trhu, kteří obchodují s (touto) kryptoměnou. Mezi ně Zítko samozřejmě nepatří. Jedinou možností by byl velký nákup těchto kryptoměn.

Analytik Roman Máca také upozornil, že na svém webu prodává jakési ezonesmysly na údajné čištění vody, po kterých se budete cítit lépe. Prodává je za tisíce korun. „Poslechněte si, jak podvodník Pavel Zítko oblbuje seniory a důvěřivce. Kromě předříkávání dezinformací a ruské propagandy, za což od nich vybírá peníze, je láká na podvodné finanční služby a prodává jim různé šmejdy. Zítko má milionové dluhy a exekuce, ale současně jezdí v luxusním autě za dva miliony korun. Tedy v autě, o kterém si mohou ti nebožáci a zmanipulovaní důchodci, co mu posílají peníze a kupují od něj šmejdy, nechat leda zdát,“ píše Roman Máca. Údajný čistič vody prodává za 2999 eur, tedy za více než 70 000 korun. Snimek obrazovky 1561

V této souvislosti je nutné připomenout, že Pavel Zítko vydělává na důvěře lidí sledujících jeho kanály. „Klientem Fio banky je i exposlanec Lubomír Volný, kterého policie prověřuje pro schvalování ruské invaze. I jeho označilo vnitro za hlasatele propagandy Kremlu. A také Pavel Zítko, který v jednom z videí tvrdil, že Ukrajinci v podzemí Černobylu věznili v řetězech děti a odebírali jim orgány. Dlouhodobě také šíří konspirační teorie o proticovidových vakcínách, které podle něj obsahují virus HIV. Lidé mu posílají na účet jeho spolku Srdcem pro vlast statisíce korun,“ psal web Aktuálně.cz.

„Lidé, kteří na sociálních sítích šíří dezinformace, vybírají od svých příznivců stovky tisíc korun. Upozorňují na to Hospodářské noviny. Přes 224 tisíc lidé poslali třeba spolku Srdcem pro vlast. Je to zřejmé z transparentního účtu, ze kterého už zhruba 207 tisíc odteklo. Peníze na účet chodí výhradně v menších částkách. Jeho majitel a předseda spolku Pavel Zítko je ale zároveň v exekuci a oficiálně bez příjmů,“ upozornil Český rozhlas.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.