V pondělí 8. října 2018 zemřel dlouholetý vědecký pracovník a ředitel Ekonomického ústavu Slovenské akademie věd Milan Šikula. Pohřeb proběhl 15. října.

O úmrtí Milana Šikuly informovala sama SAV i slovenská média jako například Aktuality.sk (ty víceméně převzaly nekrolog SAV), Denník N (který se omezil jen na krátkou noticku) či Finančné noviny. Oslavný nekrolog také sepsal komunista Luboš Blaha a zveřejnil jej na prokremelských serverech Nové slovo a DAV DVA. Blahův nekrolog převzal i český Časopis argument.

SAV vyzdvihuje Šikulovo působení mimo jiné i těmito slovy:

„M. Šikula patrí k priekopníkom výskumu procesov globalizácie na Slovensku, pričom si všímal nielen reálne procesy s ňou spojené, ale aj inštitucionálne zmeny presahujúce z vonkajšieho do vnútorného prostredia národných ekonomík a s tým späté riziká.“

„Prof. Šikula svojou vedecko-výskumnou prácou významne prispel k rozvoju ekonomického myslenia a jeho kultivácii na Slovensku.“

Na tom jistě něco bude, ale Milan Šikula by si právem zasloužil podobné hodnocení jako Zdeněk Nejedlý, totiž že oceňujeme dobré a zavrhujeme špatné jeho skutky. A ty špatné tu také byly (a to nejen spolupráce s ŠtB).

Náš server se zhůvěřilostem v Šikulově odborné práci věnoval letos v únoru v článku „Inženýr Šikula aneb u nás v dezinformačním Kačerově“. Uvedli jsme v něm důkazy o tom, že Šikula přinejmenším od roku 2013 veřejně na přednáškách šířil konspirační nesmysly, jako například podvržený Bismarckův citát o Ukrajině („citát“ je ve skutečnosti ruské provenience), tvrzení, že Majdan byl řízen ze zahraničí, že v USA byli zavražděni čtyři prezidenti, protože prosazovali plnohodnotné peníze (a posledním z nich byl prý Kennedy). Jako zdroj uváděl knihu konspiracisty Michaela Morrise „Co nesmíte vědět“, od dalšího konspiracisty Gerharda Wisnewského (a od dalších) přejímal tvrzení o celosvětovém spiknutí řízeném Bilderbergem, o údajném otrávení amerického kongresmana McFaddena nebo o úmyslném vyvolání krachu na newyorské burze. (Skutečnost, že mu tyto nesmysly po léta procházely, ovšem svědčí o úrovni Slovenské akademie věd.)

Milan Šikula na konci svého života nesporně opustil cestu odbornosti a vědy a propadl konspiračním teoriím, což diskvalifikuje jeho vědecké [?] práce posledních minimálně pěti let. Nebyl v tom ostatně sám, můžeme pozorovat i jiné osoby, které rovněž zaujímaly významné postavení v politice či vědě, ale postupně dospěly k naprosté degeneraci úsudku. Příkladmo lze uvést RNDr. Annu Struneckou, bývalou vědkyni, která nyní propaguje chemtrails, bojuje proti očkování a šíří bláboly o aspartamu coby bojové látce CIA, JUDr. Jiřího Vyvadila, bývalého politika a soudce Nejvyššího správního soudu a nynějšího „přítele Ruska“, MUDr. Ivana Davida, exministra zdravotnictví a psychiatra, který se oddává konspiracím na svém serveru Nová republika (který založil mj. i s naší přední propagátorkou chávezovské ekonomiky Ilonou Švihlíkovou) či konečně Petra Piťhu, exministra školství, lingvistu, profesora a kněze šířícího bludy o údajném homosexuálním manifestu.

 


author