Začátkem února projekt Infosecurity.sk uveřejnil článek (na portálu Aktuality.sk), ve kterém rozkryl rozsáhlou síť dvanácti webů a patnácti facebookových stránek s potenciálně nebezpečnými zdravotnickými dezinformacemi. Mezi nimi jsou napříklady weby bajecnylekar.sk, bajecnezdravie.sk, radyzdravie.sk, megazdravie.sk a rovněž pseudo-zpravodajský web slovenskespravy.sk, který šířil stranickou propagandu ĽSNS. O webu psal i náš web.

V článku byla rozkryta identita provozovatele webu Marka Polackého. Pouze na Facebooku měly weby Polackého více než 600 tisíc fanoušků. Nyní jsou tyto weby a facebookové stránky po letech fungování nefunkční! Jejich provozovatel se zřejmě rozhodl je stáhnout. „Propagandistům, dezinformátorům a jiným bezohledným prospěchářům se nejlépe daří, když mohou operovat pod rouškou tmy. Pokud se dostanou na světlo, roztají jako loňský sníh,“ komentuje událost projekt Infosecurity.sk na Facebooku. Projekt rovněž prosí o podporu na další svou činnost.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.