V posledním (myšleno samozřejmě pouze relativně) pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov Jaromír Soukup v jednom z mnoha servilních dotazů probíral téma demonstrací proti ministryni Benešové, potažmo premiéru Babišovi. V této části rozhovoru se oba mluvčí dopustili zásadních nepravd a manipulací.

Citujeme z hradního webu:

Soukup:

Já se budu, teď se pokusím s Vámi polemizovat. Já jsem se koukal na ten Milion chvilek pro demokracii a chci to tady jaksi oddělit, politiku a potom právo lidí demonstrovat. To právo demonstrovat, sdružovat se, shromažďovat, je nedotknutelné a valná většina těch demonstrantů tam prostě přišla vyjádřit svoji nespokojenost nebo odpor k Andreji Babišovi. To je zřejmé a na to mají plné právo.

Ale já jsem se díval na toho jaksi organizátora, to je to sdružení Milion chvilek pro demokracii. Mně přijde, že začínají se vyjadřovat k různým obecně politickým otázkám, nikoliv jenom k Ministerstvu spravedlnosti, a používají tedy takové ty abstraktní pojmy, jako je nezávislost justice, nezávislost médií, demokracie a podobně, pod kterými si můžeme představit, co chceme. A já jsem se díval, kdo to financuje, protože ta věc je poměrně nákladná produkčně. Ten jaksi vedoucí představitel, pan Minář řekl, že odešel ze studií, aby se mohl věnovat této činnosti, což samo o sobě znamená, že to tedy něco stojí. A já jsem si to našel. Je tam neziskovka AIESEC, TOP 09, ODS a zejména všichni možní podporovatelé Jiřího Drahoše, kteří sponzorovali kampaň Jiřího Drahoše. A tady je ta polemika, není to spíš než eurovolby, které jsou relativně nevýznamné, příprava pro další prezidentskou kampaň?

Zeman:

No dobře, ale ta bude za tři a půl roku, nebo za tři roky, chcete-li. To znamená, bylo by to trochu předčasné. Teď jsem zrovna v Monitoru četl, že svoji kandidaturu oznámil Jan Zahradil, panebože proč ne, a další a další budou přibývat, čili nechme se překvapit. Ale samozřejmě máte pravdu, že je to financováno neziskovými organizacemi, a já bych jenom uvedl, že ze státního rozpočtu se teď platí neziskovkám dvacet šest miliard korun. Dvacet šest miliard je velice slušná částka a já si vůbec nejsem jist, jestli všechny neziskové organizace stojí za to, aby byly financovány ze státního rozpočtu.

 

Hodnocení

Soukup tvrdí, že si něco zjistil o financování spolku. Jednoduchou rešerší se dá zjistit, odkud vítr vane – totiž z Arenoetu, nyní AE News. Tento ruský dezinformační web totiž už 7. března 2018 napsal: „Už v sobotu ráno začalo docházet k aktivizaci českého neziskového sektoru napojeného na Open Society organizace George Sorose, došlo k aktivizaci lidí napojených na neziskovku AIESEC, která nasunuje do českého školství islám, politici TOP09 a ODS ve spolupráci s akademickou obcí, která podporovala Jiřího Drahoše do funkce prezidenta, začali svolávat demonstrace do českých měst a byla rovněž spuštěna petice za rezignaci Andreje Babiše.“

Máme tady tedy údajnou zlou neziskovku (ve skutečnosti mezinárodní studentskou organizaci AIESEC, založenou roku 1948) a jako obvykle došlo i na islám a na Sorose, tedy magnety pro konzumenty fungující na úrovní první signální soustavy.

Aeronet z toho, že na transparentním účtu je jako donátor uveden i Jaroslav Lobkowicz, vyvozuje další mašíblovské tvrzení: „Pokud lidé v neziskovkách usilují o změnu politických poměrů v ČR, potom bychom si měli položit otázku, jestli neziskové projekty sponzorované mj. i šlechtou v České republice prosazují opravdu české zájmy a ne třeba zájmy šlechtických rodů ve vztahu k restitučním nárokům, protože právě tyto nároky v poslední době znovu vyplouvají na povrch, zejména v souvislosti s nároky šlechtického rodu Colloredo-Mansfeld.“ A od Lobkowicze a Colloredo-Mansfeldů už pro Aeronet není přes Schwarzenberga daleko k TOP 09… Takže i když se na transparentním účtu žádné financování od „Sorose a spol.“ nenašlo, ruští poskoci v Aeronetu vždycky něco vymyslí.

Z Areonetu pak 2. října 2018 čerpal i známý autor mimózních článků Lubomír Vylíčil na antisemitském webu Protiproud a 15. května 2019 na svém osobním webu i Ondřej Höppner, mj. autor jakýchsi výtvarných (?) produktů na Protiproudu (dříve bývaly preventivně označovány jako „žertovná koláž“, protože je patrně nešlo jako takové identifikovat). Höppner ve svém žvástu zhuštěně recykluje a prohlubuje výše uvedený aeronetovský narativ a dospívá k částkám, jakými je kdo placen – prostá účast je prý za 100 Kč (a za vším samozřejmě stojí Soros a studentská organizace AIESEC).

To tedy jsou ony inferiorní zdroje, ze kterých čerpá pseudonovinář Soukup i náš nejvyšší ústavní činitel.

Zemanovi samozřejmě tyto nesmysly ovšem konvenují, reaguje proto těmito slovy: „Ale samozřejmě máte pravdu, že je to financováno neziskovými organizacemi, a já bych jenom uvedl, že ze státního rozpočtu se teď platí neziskovkám dvacet šest miliard korun. Dvacet šest miliard je velice slušná částka a já si vůbec nejsem jist, jestli všechny neziskové organizace stojí za to, aby byly financovány ze státního rozpočtu.

Závěr

Jak Soukup, tak i Zeman samozřejmě konfabulují. Spolek „Milion chvilek pro demokracii“ je financován z dobrovolných příspěvků, jak ukazuje transparentní účet, ale s pravdou si ani jeden z pánů hlavu neláme, protože je obtěžuje. O propojení s politickými stranami, sponzory Jiřího Drahoše, OSF či vůbec s neziskovými organizacemi samozřejmě žádný důkaz nemají, ale pro prezidenta to platí jako daný fakt.

Zeman navíc uvádí nepravdu o financování neziskových organizací ze státního rozpočtu. Podle údajů Českého statistického úřadu je na letošek v rozpočtu plánováno nikoli 26 miliard, nýbrž necelých 17 mld. korun, ze kterých se ovšem financují třeba i Fotbalová asociace ČR nebo vysoké školy (nesmyslům které kolem neziskových organizací s oblibou šíří Zemanovi sympatizanti, jsme se věnovali už dříve například zde či zde).

 

 

 


author