Na náš článek Sexistické prasátečko, Markéta Šichtařová a zneužití autority z 15. dubna 2019 zareagovala blogerka Šichtařová na svém Facebooku tímto příspěvkem:

Její post využil multiblog hazardního magnáta a senátora Ivo Valenty, tzv. Parlamentní listy, k článku s – jako vždy bulvárně manipulativním – titulkem „Neziskovkám cpete, jiné dřete? Šichtařová naštvala ‚dobrotrusy‘ a jede dál“ ze 16. 4. 2019.

Šichtařová samozřejmě nepoužije jediný argument, její odpověď je na úrovni komentářů na Novinkách („argument“ názvem našeho serveru vykazuje spíše niveau mateřské školy). Navíc se vedle ekonomie zjevně zabývá i jasnovidectvím, tvrdíc, že náš komentář vznikl proto, že se náš server transformoval na spolek, tedy neziskovou organizaci. Paní autorka se (ostatně jako často) mýlí a dochází k falešnému závěru – skutečnost, že někdo je registrován jako nezisková organizace, ještě zdaleka nezakládá jistotu, že dostane dotaci či grant. Jediným důvodem pro sepsání článku je skutečnost, že si prostě všímáme překrucování, manipulací a lží. Až je paní Šichtařová přestane psát, nemáme ani my proč psát o ní. (A ještě něco – poslední věta jejího postu poněkud připomíná tetu Kateřinu ze Saturnina.)

Abychom si ale udělali jasno – žádám paní Šichtařovou, aby vyvrátila jak naše argumenty, tak i argumenty, které už 30. března 2019 na svém facebookovém profilu zveřejnila Asociace nezávislých neziskových organizací a které se také zčásti kryjí s našimi tvrzeními:

 

SKANDÁLNÍ VÝROKY EKONOMKY MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ

Ing. Markéta Šichtařová se na svém blogu rozpovídala o těžké situaci podnikatelů v České republice. Když tu najednou do svých ostrých slov přimíchala neziskové organizace. Evidentně zcela neinformována o fungování neziskovek začala metat jeden argumentační faul za druhým. Pojďme si projít ty největší dezinformace:

  • Stát si u neziskovek nakupuje veřejné prospěšné služby, které není schopen zajistit. Navíc mnohem levněji, než kdyby je poskytoval sám. To, že z nestátních neziskových organizací stát nic nemá, je sprostá lež.
  • Stejnou lží je, že peníze dostane ten, kdo si o ně řekne. Dotační programy vypisují resorty a nestátní neziskové organizace procházejí náročným výběrovým řízením.
  • Za miliardové rozdíly v evidenci dotací nemohou neziskovky, ale stát. Ten zřídil hned několik evidenčních databází. Mají různou metodiku a nejsou proto srovnatelné. Navíc resorty neplní povinnost do všech databází dodávat přesné a úplné údaje.
  • Rada vlády pro nestátní neziskové organizace nikdy nerozhodovala o dotacích. Doporučujeme paní inženýrce, aby si zopakovala Rozpočtová pravidla a přečetla na webu vlády statut RV NNO.
  • Naplňování účelu projektů nekontroluje Úřad vlády, ale poskytovatel, tedy ministerstva a kraje. A kontroly jsou časté a velmi přísné. Opět fatální neznalost, nebo že by úmysl?
  • Dotace nejsou dary, to se učí už na střední ekonomické škole.
  • Pochybení při čerpání dotací vznikají dvojím způsobem. Jednak jsou podmínky tak podrobné a složité, že je opravdu těžké je dodržet. Při vícezdrojovém financování, kdy mají poskytovatelé rozdílné podmínky, je to dodržení opravdu téměř nemožné. Nejedná se ale o podvody, jenom jinou metodiku. Za druhé mají nejednotný přístup i kontrolní orgány. Jeden něco vytkne, přijde další, který sdělí, že jste to měli původně dobře, ale vytkne to, co předchozí kontrola schválila. I u resortů konstatuje NKÚ miliardové chyby a nic se neděje. U nestátních neziskových organizacích evidentně našli chyby v řádech tisíců, ale o tom se nepíše.
  • Zpráva NKÚ svědčí o tom, že se kontrolní skupina v problematice nezisku moc neorientuje, stejně jako autorka tohoto článku.
  • Státní správa se rozhodně nechová jako andílek. Máme víc kontrol než živnostníci. Sankcí není pokuta, ale vrácení celé nebo části dotace. To vede většinou k likvidaci organizace.

Pokud se paní Ing. Šichtařová neomluví a neuvede své lži o neziskovém sektoru do pořádku, ztrácí jakoukoliv důvěryhodnost. Nezbývá potom než vyzvat paní inženýrku, aby buď vrátila svůj ekonomický diplom, nebo si dostudovala základy makroekonomiky.

 


author