Aleš Svoboda z Mělníka se poslední dobou stylizuje jako osoba, která si je schopna vymyslet úplně vše vč. policejní razie u něj doma. Tentokrát si vymyslel citaci Víta Rakušana o protivládní demonstraci z 1. března 2023. Vít Rakušan měl konkrétně mluvit o „dezolátech“ a „proruském póvlu“ na Václavském náměstí a 18 lidech, kteří se „pokusili vniknout do budovy Národního muzea s cílem hanobit státní symbol.“ Nic takového však neřekl.

Věcí se zabýval fact-checkingový projekt Demagog.cz:

„Vít Rakušan se k dění na Václavském náměstí vyjádřil na svém facebooku i twitteru již v den konání demonstrace, tedy 11. března. Požadavky organizátorů demonstrace označil za projev jejich mravní bídy a útok na Národní muzeum byl podle něj nepřijatelný a nepřípustný. Podobná slova použil Rakušan také ve vyjádření pro ČTK a další média. V mediální databázi Newton ale nejsou dohledatelná žádná další vyjádření, která by odpovídala údajným citacím, které se šíří na facebooku.

Události ze sobotního odpoledne Vít Rakušan komentoval (video, čas 51:13) také v neděli 12. března v Otázkách Václava Moravce. Tam mj. řekl (čas 55:31), že se útok na Národní muzeum netýkal obav lidí z ekonomických problémů, ale měl proruský, protiukrajinský akcent.

V žádném veřejném vyjádření tedy Vít Rakušan slova o „dezolátech“, „proruském póvlu“ či hanobení státního symbolu nepoužil. Citace, které se šíří na facebooku, jsou tak zjevně smyšlené. 

(…)

Zmíněné hanobení státního symbolu jiného státu ale český právní řád nezná. Ten chrání jen české státní symboly – pokud někdo např. hrubě zneváží českou státní vlajku, může se dopustit přestupku (nikoliv trestného činu) a dostat pokutu ve výši až 30 tis. Kč.

Autor smyšlených citací zmiňuje také vyslání českých vojenských policistů na Ukrajinu. Vláda Petra Fialy totiž 8. března schválila zapojení až patnácti příslušníků Vojenské policie Armády ČR do vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině. Vláda svým rozhodnutím zareagovala na výzvu Mezinárodního trestního soudu v Haagu, který žádal státy o pomoc při vyšetřování zločinů spáchaných v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině. Vyslání vojenských policistů, kteří by měli působit buď přímo na Ukrajině, nebo i v centrále soudu v Nizozemsku, ještě musí odsouhlasit Parlament.“

Více na webu Demagog.cz


author