Známý dezinformátor Aleš Svoboda zase šíří lži. Tentokrát si vymyslel, že poté, co podal trestní oznámení na Víta Rakušana, u něj byla provedena domovní prohlídka, následovala návštěva OSPODu a nakonec mu byl zablokován účet. Vše má dokazovat jak stát zachází se svými odpůrci. Problém je, že se jedná o absolutní lež.

Tak od začátku. Známý dezinformátor Aleš Svoboda byl na policii v Mělníce, protože měl pocit, že Vít Rakušan má něco společného s tím, že na akci před Ministerstvem vnitra ČR připomínající rok od násilného vniknutí Ruska na Ukrajinu, vlály fašistické vlajky. Co s tím Vít Rakušan má společného, nevíme. Akci totiž přímo ani neorganizovalo ministerstvo, natož sám ministr. Pokud Vít Rakušan na akci byl, nemá zodpovědnost za všechny účastníky shromáždění, pokud není organizátorem. Ohlašovací povinnost se týká pouze zločinů a ne přečinů. Pokud by byla červeno-černá vlajka na shromáždění vyhodnocena jako propagace ideologie směřující k potlačení práv lidí, tak se jedná pouze o přečin. U těchto trestných činů tedy ohlašovací povinnost neplatí. Povinnost oznámit přípravu nebo páchání trestného činu nebo skutečnost, že trestný čin byl spáchán, je zakotvena v § 367 a § 368 trestního zákoníku. Tato povinnost se týká konkrétních vyjmenovaných trestných činů. Jedná se např. o trestný čin vraždy, zabití, těžkého ublížení na zdraví, mučení a jiného nelidského a krutého zacházení, obchodování s lidmi, zbavení osobní svobody, zneužití dítěte k výrobě pornografie, týrání svěřené osoby, některých závažných hospodářských trestných činů a podobně. Červenočerná vlajka na shromáždění je navíc sporná. Stala se totiž symbolem banderovců, kteří páchali zvěrstva. Už předtím však byla na Ukrajině používaná, v podstatě od poloviny 19. století pro všechny bojůvky, které se snažily vybojovat ukrajinskou nezávislost.

Na základě tohoto trestného činu si Svoboda vymyslel, že krátce potom u něj byla provedena domovní prohlídka, navštívil ho OSPOD a zablokovali mu bankovní účet. Vše je samozřejmě nesmysl. Svoboda například tvrdí, že mu byla provedena domovní kontrolu kvůli anonymnímu hlášení, že má doma fašistické symboly. Ve skutečnosti držení takových věcí doma (například pro sběratelské účely) není trestné. Ostatně, to by každý musel spálit například rodinné fotky z prvomájových průvodů nebo třeba zničit nějaké nálezy z dob 2. světové války odkazující na nacismus (stačila by třeba říšská marka). Trestná je propagace a nikoliv držení.

Redakce našeho webu přesto hovořila s policií i se sociálním odborem v Mělníce. K žádné návštěvě samozřejmě nedošlo. Ostatně, Aleš Svoboda natáčí kde co, ale nemá jakýkoliv důkaz o tom, že se tak stalo v podobě protokolu, fotek či videí. Návštěvu mu nevěří ani některé osobnosti dezinformační scény.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.