V různých verzích se od soboty 7. prosince šíří zpráva o vyschnutí Viktoriiných vodopádů. Viktoriiny vodopády jsou jedny z největších vodopádů na světě. Nacházejí se v jižní Africe na řece Zambezi na hranicích mezi Zambií a Zimbabwe a jsou zapsány do seznamu Světového dědictví UNESCO.

Informaci o údajném vyschnutí vodopádů začal šířit Britský deník The Guardian. Zpráva byla následně převzata agenturou Reuters a tak není divu, že dorazila i do České republiky, konkrétně do agentury ČTK. Od České tiskové kanceláře pak článek převzaly ostatní české zpravodajské weby. Jmenovat lze například Českou televizi nebo Lidové noviny. Blesk psal dokonce, že vodopády vyschly na okresní potůček.

Jak se však ukazuje, situace není zřejmě tak vážná, jak nadpisy článků líčily. Na ne úplně kvalitní práci novinářů upozorňuje dokonce i největší český ekologický web Ekolist. „Dokládat negativní vliv klimatických změn a ničivé sucho tím, že světu ukážete půlku snímku Viktoriiných vodopádů, respektive tu polovinu, která je v momentálním nedeštivém období vyschlá pravidelně pokaždé, není úplně dobrá ukázka férové práce žurnalistů. Je to podobné, jako demonstrovat zhoubný vliv globálního ochlazení a příchodu nové doby ledové do Čech lednovými fotkami ze Sněžky. Ve světě zpravodajství často záleží na úhlu pohledu. Možná až příliš názorně to teď demonstrovali redaktoři britského deníku Guardian, kteří informovali svět o tom, s jak hrozivým suchem se dnes potýkají jinak famózní Viktoriiny vodopády v Africe. Jimi pořízené snímky skutečně demonstrují vyschlé kamenité koryto v místech, kde by měla proudit voda. Co už si ale zpravodajci nechali pro sebe je fakt, že fotky pořizovali z „jiného úhlu“, tedy z břehu řeky Zambezi na straně Zambie, v místech, kde je podobně „sucho“ každý rok. Část koryta na straně Zambie má totiž vyšší elevaci. Zbytkem koryta, na straně Zimbabwe, voda proudí dál. Tím, že tuhle maličkost opomněli zmínit, tak zavdali vzniku poplašné zprávy o působení klimatických změn. Což nepotěšilo hlavně místní obyvatele, kteří jsou na majestátu Mosi-oa-Tunya, tedy Vody, která hřmí a navázaném turistickém ruchu existenčně závislí. Je teď v řece Zambezi málo vody? Ano. V tomto období jí tam totiž bývá málo pokaždé. Je teď situace horší, než jiná léta? Odpověď je záporná. Zatímco 9. prosince loňského roku proteklo vodopády 234 kubíků vody za sekundu, letos to v ten samý kalendářní den bylo 252 m3. Takže tu vlastně letos protéká o něco málo více vody, než je normálně běžné,“ píše pro web Ekolist ekologický manažer a novinář Mgr. Radomír Dohnal.

 Nutno dodat, že ČTK správně poznamenává, že „vědci vyzývají k opatrnosti při svádění současného stavu jen na klimatickou změnu. Nízký stav řeky je podle nich běžným úkazem. Klimatická věda by se měla podle badatelů řídit daty za desetiletí, a ne za jednotlivá léta.“

 „Teď co se tedy na Viktoriiných vodopádech děje. Letošní sucho v Zimbabwe a okolí je dost větší než obvykle, to je pravda. Ale pár kliků na internetu vás dovede na stránku Zambezi River Authority, což je úřad monitorující už sto let stav vody na Zambezi. Tam se lze dočíst, že hladina byla letos v nejhorší chvíli 11 centimetrů pod desetiletým průměrem a tři centimetry nad historicky nejnižší hodnotou naměřenou v roce 1995. Čili: sucho je, ale vodopády jedou dál . A mezitím už začíná období dešťů, které Zambezi krmí vodou. Letos se opozdilo. Ale hladina už stoupá,“ upozorňuje Idnes.cz.

Zavádějící reportáž The Guardian:

Pravdivá zpráva:

Aktuální pohled:


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.