Nedávno jsme upozorňovali na nesmysly, které píše Daniel Sterzik pod pseudonymem „Vidlákovy kydy“. O víkendu přišel s novým výmyslem. Údajně zaměstnancům ČEZ byla vyplacena mimořádná prémie 60 000 korun kvůli tomu, že psychicky nezvládají práci. Musí totiž odpojovat domácnosti kvůli neplacení. „Nejhorší jsou prý ty brečící matky, které ho prosí, aby ještě deset minut počkal, že ještě rychle alespoň dovaří poslední oběd. Nebo babičky, které se ho ptají, co mají dál dělat… Na jižní Moravě žijeme všichni ve větších či menších vesnicích. I Brno je jen řada dědin, propojená šalinou. Máme tu více domů a méně sídlišť. A on teď jezdí a odpojuje a odpojuje,“ vymyslel si historku údajného elektrikáře ČEZu. Přestože jde o zjevný nesmysl, příběh má tisíce sdílení.

A proč víme, že si příběh Daniel Sterzik vymyslel? Úplně jednoduše. ČEZ totiž na jižní Moravě distribuční síť nespravuje. Spravuje ji společnost EG.D (dříve EO.N). To, že někteří lidé i na jižní Moravě mohou mít elektřinu u ČEZu, na tom samozřejmě nic nemění. ČEZ je tam v roli pouze obchodníka, který však EG.D platí za distribuci. Pokud by tedy i zákazník ČEZu neplatil, přijdou ho odpojit lidé z EG.D.

Neroste také ani počet neplatičů. „Klienti jsou zatím poměrně disciplinovaní. Překvapivě neplatičů, tedy lidí, kteří by nebyli schopni hradit faktury za energie, nijak razantně nepřibývá,“ prohlásil z pozice zástupce dodavatelů elektřiny Jiří Gavor.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.