Dezinformačními médii se šíří dezinterpretace slov, která na velitelském shromáždění řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka. Například stránka „Vidlákovy kydy“ je v tom velmi aktivní, straší lidi válkou. Řehka přitom nemluvil o mobilizaci lidí, ale o mobilizaci společnosti ve smyslu připravenosti na případ eskalace ruské agrese.

„Válka v Evropě se opět stala realitou a probíhá na hranicích s Evropskou unií,“ řekl na úvod shromáždění náčelník generálního štábu. „Nemusíme se přesvědčovat, že eskalační potenciál války na Ukrajině stále roste. Vyloučit nelze ani ty nejvážnější scénáře,“ řekl dále Řehka. Dodal, že pokud by došlo ke střetu mezi Ruskem a NATO, Česka by se to dotklo okamžitě a jeho armáda by byla aktivním účastníkem od první minuty. „Území České republiky, naše infrastruktura a naši spoluobčané budou cílem nepřátelského působení ve všech doménách,“ uvedl. Společnost by podle generála měla přestat tolik řešit, kolik má která brigáda vozidel, jaký má mít kánon a která firma je dodá.Pojďme daleko více řešit, k čemu nám která brigáda bude, kdo je náš protivník, co nám reálně hrozí, co k obraně potřebujeme, jak budeme v krizi mobilizovat společnost a jestli tomu máme potřebnou legislativu,“ vyzval.

Stránka „Vidlákovy kydy“ však věc vykládá tak, jako že se chystá mobilizace lidí do armády. O něčem takovém na velitelském shromáždění nemluvil. Naopak autor bagatelizuje úspěchy ukrajinské armády a oslavuje sílu ruské armády. Přitom ruská armáda neuspěla s útokem na Kyjev, Charkov a ztratila i Cherson. Současné ostřelování civilních cílů je aktem terorismu, kdy si Rusko chce vymoci jednání. Ostatně to přiznal i mluvčí ruského prezidenta Dimitrij Peskov. Oslavování takových činů tedy může být chápáno jako propagace terorismu.

Za webem a facebookovou stránkou „Vidlákovy kydy“ stojí Marek Sterzik a jeho bratr Daniel Sterzik. Vidlák je zřejmě Daniel Sterzik z Václavova (část městyse Miroslav) a administrátorem a webmasterem je Marek Szerzik. V psaní článků oslavujících Rusko Daniel Sterzik pokračuje, ačkoliv oznámil svůj “autorský” konec.

Daniel Sterzik urostřed

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.