Je to znovu. Asi před měsícem náš web upozorňoval na to, že rakouská televize odvysílala v přímém přenosu podvod, když na záběrech, na kterých jsou vidět těla zabalená do pytlů, jedno z těl ožilo. Tehdy se to mělo vztahovat k pandemii COVID-19. Dnes je video používáno jako údajný důkaz, že na Ukrajině neumírají lidé a vše je mediální divadlo.

Někdo si dal dokonce práci, že k videu přidal titulky a komentář tykající se Ukrajiny. Nic takového ovšem v televizi vysíláno nebylo.

Na samotném záběru je vidět titulek: „Wien: Demo gegen klimap…“ z čehož je zřejmé, že záběry pochází z demonstrace. V pozadí pak vidíme lidi držící transparent. Video pochází z demonstrace z 4. února ve Vídni, na které se klimatičtí aktivisté snažili upozornit na studii, ze které vyplývá, že každý den vinou klimatu zemře 49 lidí. 49 lidí se proto na happeningu zabalilo do pytlů znázorňující oběti klimatické změny.

Reverzním vyhledáváním AFP dohledala původní video, které pochází z rakouského média Oe24 a které bylo zveřejněno na YouTube kanálu a článku na webové stránce 4. února 2022.

Více také na webu AFP.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.