Tisíce sdílení má příspěvek tvrdící, že rakouská televize odvysílala v přímém přenosu podvod, když na záběrech, na kterých jsou vidět těla zabalená do pytlů, jedno z těl ožilo. Jaký podvod má být na videu zachycen, autor nepíše. Pozorný člověk přitom i z tohoto krátkého videa vidí, že nejde o žádný pokus o podvod, natož podvod související s pandemií COVID-19, ale obyčejná demonstrace.

Na samotném záběru je vidět titulek: „Wien: Demo gegen klimap…“ z čehož je zřejmé, že záběry pochází z demonstrace. V pozadí pak vidíme lidi držící transparent. Video pochází z demonstrace z 4. února ve Vídni, na které se klimatičtí aktivisté snažili upozornit na studii, ze které vyplývá, že každý den vinou klimatu zemře 49 lidí. 49 lidí se proto na happeningu zabalilo do pytlů znázorňující oběti klimatické změny.

Je tedy paradoxní, že někteří konspirační teoretici se diví, že obyčejní lidé věří veřejnoprávním médiím, sami si však nejsou schopní přečíst ani titulek ve videu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.