Sociálními sítěmi se často šíří video Štefana Bartóka. Jde o bývalého policistu, který se vyjadřuje k nejrůznějším otázkám. Nejvíce populární byl v době vrcholící pandemie COVID-19, následně však začal očerňovat Ukrajinu. Nedávno se například vyjadřoval k útoku střelce na Filozofické fakultě.

Jak moc je možné brát jeho názory vážně, dokresluje video, které zveřejnil „Ovčiansky tribunál“. Na videou Bartók zcela vážně hovoří o chemtrails. Ukazuje oblohu, která byla údajně posypána látkou, kterou konspirační teoretici nazývají chemtarils.

„Výrobci konspiračních teorií nás opakovaně a neúnavně zásobují „důkazy“ o tom, jak je lidstvo úmyslně zasypáváno tunami chemikálií, práškovaných z dopravních letadel za jakýmisi pochybnými účely regulace populačního vývoje, ovlivňování mysli a bůhvíčeho ještě. Údajně za tím vším stojí spiknuté vlády, jejichž jedinou touhou je ovládnout lidstvo zblblé v důsledku posypání baryem nebo jinou chemikálií.

Doposud nebyl podán žádný vědecky podložený důkaz této myšlenky. Jsou to pouze domněnky, kterými bůhvíproč někdo straší důvěřivé spoluobčany. Soudný člověk dnes nevěří na hejkaly, klekánice, bludičky, čarovné prameny v lese, že děti nosí čáp, a neměl by věřit ani v existenci chemtrails. Položme si několik otázek, týkajících se chemtrails. Proč by vlády používaly k oblbování svých poddaných právě takovýchto metod, když to může udělat tisíci jinými způsoby? Bylo by možné utajit montáž obrovských nádob do dopravních letadel? Dalo by se utajit plnění zmíněných chemikálií do letadel na letištích? Našel se alespoň jediný pacient, u něhož nastala změna zdravotního stavu prokazatelně z důvodu posypání baryem nebo jinou zdravotně závadnou látkou z letadla? Proč by se tajná akce dělala tak, aby to každý viděl? Jaké množství prášku by se mohlo vejít do dopravního letadla? Bylo by ekonomické naložit letadlo např. 20 tunami prášku (tj. v celkovém efektu nula nula nic) a vypravit za drahé peníze letadlo na přelet?“ ptá se Sisyfos.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.