Štefan Bartók je poměrně známou postavou na sociálních sítích. Stylizuje se jako bývalý policista, který pracoval i pro zásahovou jednotku. Podle všeho však u policie nepůsobí už dlouhou řadu let. Už v době vrcholící pandemie COVID-19 útočil na vládu, vládní a protiepidemická opatření. Nyní mu vadí pro změnu vláda Petra Fialy, Ukrajinci, šíří ruskou propagandu a  nyní prostřednictvím účtu „Jsem zděšená“ (za kterým podle zjištění Visegrádského jezdce nebo Pooh.cz stojí Babišů spolupracovník Petr Markvart) se vyjadřuje k zásahu policistů na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Ve videu, které má tisíce sdílení, obviňuje vládu z rozdělení společnosti. Názorové video přitom obsahuje i jasnou nepravdu, když Bartók tvrdí, že policie sice „šmíruje“ sociální sítě, ale nezaznamenala texty střelce na Telegramu. Ve skutečnosti ani nemohla, protože účet byl falešný a v době před útokem byl ruským účtem nějakého anonymní mladíka, který až po útoku účet přejmenoval na jméno útočníka.

Bartók také ve videu kritizuje policii, že střelce ve videu nijak nezaměstnala a dlouhé minuty ho nechala střílet na lidi. Faktem ovšem je, že vrah všech 13 obětí (pozn. 1 žena spadla z římsy) zabil uvnitř fakulty. Na lidi na ulici střílel, podle všeho ovšem nikoho nezabil. Samozřejmě si tedy můžeme klást otázku, zda by střelec nebyl větším nebezpečím v budově, kdyby ho policie střelbou zahnala zpět do budovy. Podle tiskové konference policistů už v době sebevraždy měli policejní ostřelovači útočníka na mušce.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.