Jeden z kandidátů na úřad prezidenta Slovenska Štefan Harabin se v pořadu Na tělo TV Markíza nebyl schopný omluvit za to, že šířil zjevný hoax. „Z neověřených informací na internetu další černoši z Afriky mají být dovezeni na Slovensko již 1. července 2018 v počtu 11 000,“ napsal na Facebooku v srpnu loňského roku Harabin. Každý měl prý dostat podporu 800 eur měsíčně, ubytování a další výhody. Samozřejmě to nebyla pravda. 

 „Výsledek? Komentáře plné obav a nenávisti, které politiků označovali za zrádce. Nepomohlo ani to, že někteří diskutující upozorňovali, že jde o nepravdivou informaci. Tento hoax nešířil pouze Harabin. Zprávu dementovala Slovenská policie i resort diplomacie. Jaké je realita? Masový příchod migrantů z Afriky na Slovensko se nekonal. Podle údajů Úřadu pohraniční a cizinecké policie přišlo v době od 1. do 8. července 2018 v rámci legální migrace 22 lidí z různých zemí Afriky. Může jít o lidi, kteří přišli za prací, podnikáním či za studiem. Jak nelegálního migranta eviduje úřad jednoho občana z Nigérie. O azyl požádalo šest lidí. Ani jeden z nich nepocházel z Afriky,“ psal web Aktuálity.sk.

K tomuto hoaxu se vrátil v pořadu TV Markíza Michal Kovačič. Jak to dopadlo se můžete podívat v tomto videu:

 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.