Aeronet, Jiří Černohorský nebo soudce Nejvyššího soudu SR a bývalý ministr spravedlnosti Štefan Harabin opět šíří hoax.

„Z neověřených informací na internetu další černoši z Afriky mají být dovezeni na Slovensko již 1. července 2018 v počtu 11 000,” napsal na facebooku Harabin. Jiří Černohorský zase píše o nějaké jaké si utajované části dokumetu. „V této zprávě se hovoří o Agendě pro udržitelný rozvoj, na jejímž základě by se měla Česká republika podílet na přesídlování ekonomických imigrantů minimálně do roku 2030,“ šíří hoax Jiří Černohorský. „Solidarita tedy nebude dobrovolná, ale tvrdě povinná,“ tvrdí v nesmyslu Aeronet.

O co va Marrakéši šlo uvedl ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar na tiskové konfrenci. „Děkuji, tak jsem rád, že se mohu vyjádřit zpětně k tomu Rabatskému procesu, kdy jsem se minulý týden, počátkem května účastnil v Marrákeši tohoto euro-afrického dialogu. Mohu vám říci, že mi připadá, že jsem byl úplně na jiné konferenci, než o které některá média informují a píší. Já bych chtěl tady jednoznačně vyvrátit ty dezinformace, nepravdy a lži, které jsou tady některými médii šířeny. Tato konference byla zaměřená na nelegální migraci, pašování lidí, převaděčství, návraty nelegálních migrantů zpět do afrických zemí. Výsledkem této konference bylo přijetí Marakéšské politické deklarace a Marrákešského akčního plánu do roku 2020. Jedná se o právně nezávazné politické dokumenty, pro Českou republiku neznamenají žádné přijetí nových závazků, přijímání nových migrantů a tzn. žádná podpora masové migrace z Afriky, žádné nové závazky opakuji pro Českou republiku. Naopak tímto bojujeme proti nelegální migraci a převaděčství. Z toho dokumentu naopak se zavázaly africké státy, že budou daleko více podporovat boj proti nelegální migraci a organizovanému převaděčství, že budou například posilovat ochranu svých hranic, aby zabránily migraci nelegální, posílení soudní a policejní spolupráce. Takže o tomto byl ten dokument a rád bych, aby to nebylo zaměňováno a šířeny tyto dezinformace, které chci tímto vyvrátit,“ řekl Metnar.

I na Slovensku, přestože Štefana Harabita v komentářích mnozí upozorňují na to, že to není pravda, status s jeho video komentářem ponechal. Má již stovky sdílení a mnoho komentářů plných nenávisti a obav.

Harabin, který je tváří konspiračních médií, už v minulosti šířil hoax – nepravdivou poplašnou zprávu o nebezpečné jehle při tankování. O tomto hoaxu psal i náš web Manupulátoři.cz.

Hoax o dopravení 11 tisíc migrantů se šíří poslední týdny po různých pochybných dezinformační stránkách. Popřelo ji ministerstvo zahraničí, policie i poslanci Evropského parlamentu.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.