Internetem se opět šíří článek, který tvrdí, že Česká televize v jednom z pořadů přiznala cílené ovlivňování počasí nad Evropou. Článek momentálně šíří web DT24 (důležité 24), o kterém už náš web psal. Připomeňme, že se jedná o web Tomáše Frantíka z Třebíče, který šíří dezinformace, ezoteriku a odkazy na weby nabízející předražené nefunkční produkty a výrobky.

Zpět ovšem ke konkrétní zprávě o údajném ovlivňování počasí. Tento článek DT24 jen převzal a už v roce 2016 se šířil z webu Suenee.cz nebo Tadesco. Weby pořad České televize předkládají jako důkaz existence látky chemtrail. Podle konspirátorů má být látka chemtrail chemikálií, která může být nebezpečná lidskému zdraví a obsahuje údajně prudké jedy jako je baryum, bauxit či jiné oxidy hliníku. Rovněž prý obsahuje sloučeniny vápníku a hořčíku, či různá polymerová vlákna.

O ničem takovém v pořadu České televize nebyla ani řeč. V pořadu České televize z roku 2008 Planeta věda je řeč o vcelku neškodných pokusech s  jodidem stříbrným nebo obyčejnou solí. Česká televize navíc v pořadu upozorňuje, že většina z těchto pokusů nebyla úspěšná a tyto pokusy jsou velmi nákladné. Upozorňuje například na případ z Číny, kde před letními olympijskými hrami v Pekingu vypálili do oblaků přes 1100 raket, aby zamezili dešti na během zahajovacího ceremoniálu, přičemž výsledek byl velmi sporný. Pořad také mluví o vypouštění velkého množství mikroskopických pevných částic do atmosféry jako o možnosti, která by někdy v hodně vzdálené budoucnosti mohla pomoci s globálním oteplováním. Nutno dodat, že pořad je z roku 2008 a o této možnosti se vážně psalo naposledy v roce 2010. Od té doby se nezmiňuje.

Pořad České televize tedy rozhodně není přiznáním chemtrail ani masivního ovlivňování počasí, jak se nám snaží článkem „dokázat“ konspirační weby.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com