VELMI ZAVÁDĚJÍCÍ: „Česká televize přiznává cílené ovlivňování počasí nad Evropou“


Internetem se opět šíří článek, který tvrdí, že Česká televize v jednom z pořadů přiznala cílené ovlivňování počasí nad Evropou. Článek momentálně šíří web DT24 (důležité 24), o kterém už náš web psal. Připomeňme, že se jedná o web Tomáše Frantíka z Třebíče, který šíří dezinformace, ezoteriku a odkazy na weby nabízející předražené nefunkční produkty a výrobky.

Zpět ovšem ke konkrétní zprávě o údajném ovlivňování počasí. Tento článek DT24 jen převzal a už v roce 2016 se šířil z webu Suenee.cz nebo Tadesco. Weby pořad České televize předkládají jako důkaz existence látky chemtrail. Podle konspirátorů má být látka chemtrail chemikálií, která může být nebezpečná lidskému zdraví a obsahuje údajně prudké jedy jako je baryum, bauxit či jiné oxidy hliníku. Rovněž prý obsahuje sloučeniny vápníku a hořčíku, či různá polymerová vlákna.

O ničem takovém v pořadu České televize nebyla ani řeč. V pořadu České televize z roku 2008 Planeta věda je řeč o vcelku neškodných pokusech s  jodidem stříbrným nebo obyčejnou solí. Česká televize navíc v pořadu upozorňuje, že většina z těchto pokusů nebyla úspěšná a tyto pokusy jsou velmi nákladné. Upozorňuje například na případ z Číny, kde před letními olympijskými hrami v Pekingu vypálili do oblaků přes 1100 raket, aby zamezili dešti na během zahajovacího ceremoniálu, přičemž výsledek byl velmi sporný. Pořad také mluví o vypouštění velkého množství mikroskopických pevných částic do atmosféry jako o možnosti, která by někdy v hodně vzdálené budoucnosti mohla pomoci s globálním oteplováním. Nutno dodat, že pořad je z roku 2008 a o této možnosti se vážně psalo naposledy v roce 2010. Od té doby se nezmiňuje.

Pořad České televize tedy rozhodně není přiznáním chemtrail ani masivního ovlivňování počasí, jak se nám snaží článkem „dokázat“ konspirační weby.

 
Jan Cemper