Co by to bylo za Vánoce bez špatného Bruselu, který plánuje každý rok zakázat křesťanské symboly. Jako na potvoru se tato bombastická zpráva objeví vždy před Vánocemi a nikdy to není pravda. Ale samozřejmě mohla by být. Podle tradičních bludařů. Základem hoaxu je tvrzení, že Brusel zakáže vánoční stromky, aby tím nebyli pobouřeni muslimští migranti. Tato vymyšlená zpráva již tradičně přichází z východu, tedy z Ruska.

Letos konspirátoři přidali i bonus – nejen v EU, ale údajně samotní muslimové chtějí zakázat vánoční stromky dokonce i v Anglii. I v Itálii si zase svým životem žila informace o tom, že v jednom městečku zakázali vánoční koledy. A důvod? Zkuste třikrát hádat. Samozřejmě, aby tím nepobouřili migranty. Šlo ale opět o výmysl od zdroje “jedna paní povídala”.  

Dekadentní a zaprodaný západ 

Podle portálu EUvsDisinfo v drtivé většině případů za podobnými hoaxy stojí ruští trollové. Jejich cílem má být vzbuzení dojmu o dekadentním západě s pochmurnou budoucností, zatímco východ si samozřejmě ctí své tradice a budoucnost má více než jasnou. 

Právě na zaprodanosti Západu, který je údajně ochoten zbavit se své identity, vytváří ruská propaganda opakující se citový nátlak na čtenáře.  

Blud šířily i české weby

V roce 2016 přišel konspirační web ac24.cz s informací, že Švédsko zakázalo vánoční výzdobu kvůli tomu, aby neurážela migranty. Pravda však byla taková, že výzdobu zakázal švédský dopravní úřad, a to na svém majetku z důvodu místních zákonů týkajících se energetiky. Tento krok neměl žádný náboženský motiv a už vůbec nešlo o celoplošný zákaz, jak evokoval titulek k článku.

O rok později web svobodnenoviny.eu uveřejnil článek o tom, že Paříž ruší vánoční trhy a místo toho bude pořádat pouze ramadán. Opět nesmysl. Dezinformátoři zde udělali z komára velblouda. Ve skutečnosti šlo pouze o trhy konající se na Champs-Elysees a důvodem byl soukromý spor organizátora těchto trhů s vedením města. 

Konspirátoři tuto zprávu šířili dále s náboženským kontextem, ke kterému samozřejmě nezapomněli přidat muslimy. Na tomto odkazu si můžete prohlédnout přehled pařížských vánočních trhů v roce 2019.  

Pokud Vás tato vánoční tradice konspirátorů zaujala, nebo i pobavila, můžete si prohlédnout kompletní přehled podobných falešných zpráv z posledních let, které sesbíral portál EUvsDisinfo.eu. 

Článek původně vyšel na webu Antipropaganda.sk, napsal Matúš Ondrija