Rozšířený hoax, který se dodnes objevuje v internetových diskuzích říká, že muslimům vadí křesťanské svátky a požadují jejich zákaz.

Zejména v souvislosti s aktivitami teroristické organizace Islámský stát sílí v posledních měsících protimuslimské nálady. Extremistická hnutí a někteří politici podporují tyto nálady vyvoláváním strachu a šířením lživých či překroucených informací. Řada lidí se dnes islámu a muslimů obává i přesto, že u nás téměř žádní nejsou. Nebo možná právě proto. Nemáme reálnou zkušenost s muslimy, většinu informací čerpáme z médií a internetu. Proto také vzniká stále více hoaxů, které nás mají přesvědčit, že jejich jediným cílem muslimů je obsadit Evropu a vnutit nám svoji kulturu a zvyky.

V roce 2012 se rozšířil hoax, který se dodnes objevuje v internetových diskuzích. Muslimům podle něj vadí křesťanské svátky a požadují jejich zákaz. Například v Bruselu údajně protestovali proti vánočnímu stromku na náměstí. Tento hoax sdílela i některá česká média, například Novinky.cz. Radnice se daný rok rozhodla vztyčit na náměstí Grand Place sochu představující vánoční strom. Mluvčí radnice Perrine Marchalová se vyjádřila, že šlo o pokus o modernizaci vánočního symbolu. Stromek byl navržen tak, aby lidé mohli vylézt až na vrchol. Obyvatelé Bruselu však nesdíleli nadšení radnice a proti stromku protestovali, proto v roce 2013 měli na náměstí opět živý strom.

Semsettin Ugurlu z Muslimské výkonné Rady Belgie naopak řekl, že muslimům nevadí žádný druh vánočního stromu: “Víme, že žijeme v zemi s křesťanskou kulturou, tradiční vánoční strom nebereme jako urážku.”

Boj o vánoční stromek a další symboly zřejmě není nic neobvyklého, má dokonce své heslo na Wikipedii.

Tento hoax u nás vyvracejí například Matouš Vencálek, Zdeněk Bárta nebo Shekel.


Iniciativa lidí, kteří usilují o život bez násilí a nenávisti. S nenávistí se snažíme bojovat kreativitou, podloženými argumenty, bez moralizování, dogmat, ideologie, s nadhledem a často s humorem.