„Akademie věd přiznává ovlivňování počasí nad Evropou.“ Tak alespoň zní titulek velmi sdíleného článku z dezinformačního webu Suenee. Realita je samozřejmě trochu jiná.

„Částice se do mraků dopravují letecky na křídlech letadel, kde jsou umístěny rozprašovače dýmu, který obsahuje mikroskopické částice. Nebo raketami země-vzduch nebo dělostřeleckými náboji, které vystřelujeme do horních partií oblaků a tam po explozi se musí vyprodukovat velké množství těchto částic. Nejjednodušším a nejméně účinným jsou pozemní generátory,“ řekla skutečně Daniela Řezáčová. Z reportáže je ovšem zřejmé, že se tak děje zcela výjimečně a rozhodně to není důkazem chemtarils, jak tvrdí konspirátoři. Pojem „chemtrails“ nebo „haarp“ ani v reportáži nezazní. Podle konspirátorů má být látka chemtrail chemikálií, která může být nebezpečná lidskému zdraví a obsahuje údajně prudké jedy jako je baryum, bauxit či jiné oxidy hliníku. Rovněž prý obsahuje sloučeniny vápníku a hořčíku, či různá polymerová vlákna. V pořadu České televize z roku 2008 Planeta věda je řeč o vcelku neškodných pokusech s jodidem stříbrným nebo obyčejnou solí. Česká televize navíc v pořadu upozorňuje, že většina z těchto pokusů nebyla úspěšná a tyto pokusy jsou velmi nákladné. Upozorňuje například na případ z Číny, kde před letními olympijskými hrami v Pekingu vypálili do oblaků přes 1100 raket, aby zamezili dešti během zahajovacího ceremoniálu, přičemž výsledek byl velmi sporný. Pořad také mluví o vypouštění velkého množství mikroskopických pevných částic do atmosféry jako o možnosti, která by někdy v hodně vzdálené budoucnosti mohla pomoci s globálním oteplováním. Pořad je z roku 2008 a o této možnosti se vážně psalo naposledy v roce 2010. Od té doby se nezmiňuje.

Pořad České televize tedy rozhodně není přiznáním chemtrails ani masivního ovlivňování počasí, jak se nám snaží článkem „dokázat“ konspirační weby. Vystoupení Řezáčové navíc nebylo žádným oficiálním vyjádřením Akademie věd. Jak již bylo zmíněno, je nutné také zdůraznit, že reportáž České televize je 13 let stará a tedy se absolutně vůbec netýká živelné katastrofy na jižní Moravě. Co stojí za vznikem tornád, psal náš web již v neděli.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.