Asi všichni známe argument prokremelských aktivistů tvrdící, že Rusko zaútočilo na Ukrajinu, aby ochránilo etnické Rusy od genocidy, která tam prý probíhá od roku 2014. Oboustranný konflikt mezi ukrajinskou armádou a milicemi na jedné straně a proruskými separatisty vyzbrojovanými a podporovanými Rusy líčí jako občanskou válku. Ve skutečnosti mezi číslem 13 nebo 14 tisíc mrtvých, které se často uvádí, je většina vojáků. Civilisty pak zdaleka nezabili jen Ukrajinci, ale i proruské milice. Stačí vzpomenout na sestřelení letu MH-17, jehož oběti se do statistik také počítají.

Narativ o genocidě na Ukrajině pomáhali vytvářet a šířit trollí farmy. Jenže jednu z velkých vlastnil Jevgenij Prigožin a po nepodařeném puči byla zrušena. Zaměstnanci nyní vypověděli, že mnohé příběhy jsou lež.

Slovenská policie cituje bývalou zaměstnankyni trollí farmy: „Většina lidí, která byla vykreslena v takových příbězích jako oběti ozbrojených sil Ukrajiny, byli najatí herci. Tyto osoby si opakovaly předem zapamatované řádky a snažily se vyronit slzu. I mimo kameru dostaly od kameramana pokyn, aby mluvily pomaleji, nebo aby zopakovaly nějaký moment“. Vyprávět měli tak, aby bylo pro veřejnost naprosto uvěřitelné, že na Ukrajině vraždí Ukrajinci.

Více výpovědí si můžete přečíst v angličtině.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.