Tomio Okamura zřejmě sází na hloupost svých podporovatelů. Opakovaně si totiž vymyslel průzkum veřejného mínění. Poprvé se tak stalo v roce 2021, kdy si vymyslel, že jeho hnutí zvažuje volit 16,5 % voličů. Už tehdy se odvolával na výzkum agentury, která neexistovala. Tento kousek nyní zopakoval.

Hnutí SPD včetně předsedy Tomio Okamury sdílí na sociálních sítích „graf“, který má ukazovat preference kandidátů na prezidenta. Na něm je kandidát hnutí SPD Bašta s výsledkem, který se blíží vedoucí trojici. Zachycený „průzkum“ ovšem provedl subjekt, který není žádnou z relevantních agentur v zemi. Podle obrázku, který hnutí SPD sdílí, by Jaroslav Bašta nyní získal 18 procent hlasů. Jeho reálná podpora je ale mnohem nižší. Nejnovější data od renomované sociologické agentury ukazují, že by jej na konci roku volilo 3,5 procenta lidí. Jde o data z výzkumu agentury Median pro Mladou frontu Dnes.

Aktuálně sdílený obrázek od SPD tvrdí, že se jedná o čísla od „agentury STAR Research“. Žádný takový subjekt v Česku sociologické výzkumy neprovádí, není veden mezi renomovanými výzkumníky v rámci profesního sdružení SIMAR a není dohledatelný ani jeho web.

Obchodní rejstřík eviduje jen jednu společnost, která se názvem údajné výzkumné agentuře přibližuje. Jde o společnost STAR Research & Innovation Cluster, jejímž zakladatelem byl třeba i Věslav Michalik. Ta ale nemá s výzkumem politických preferencí nic společného, zaměřuje se na rozvoj regionu. „Účelem ústavu je komplexní podpora rozvoje území v ose obcí Dolní Břežany – Zlatníky-Hodkovice – Vestec (Science and Technology Advanced Region, dále jen STAR) s cílem vytvořit funkční vědecko-technologický klastr, jehož primárním zdrojem konkurenceschopnosti a inovativnosti bude výzkum, vývoj a jejich využití v daném území,“ píše se v zakladatelských listinách.

Členové SPD také vyzdvihují, že Bašta v jedné z debat na CNN Prima News získal 47 % hlasů. Zapomněli však dodat, že debaty se neúčastnili první tři největší favorité voleb a 47 % tak získal mezi outsidery. Zároveň hlasování v TV není vzorkem společnosti. Šlo hlasování pomocí sms a nikdo nemá kontrolu nad tím, kdo kolik sms poslal.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.