Předseda SPD Tomio Okamura na svém facebookovém profilu publikoval příspěvek, ve kterém informuje o průzkumu, který jeho hnutí přisuzuje 16,5 % hlasů. Jedná se však o smyšlený průzkum od agentury, která neexistuje.

„Dnešní průzkum agentury LAS – hnutí SPD nadále posiluje, má volební preference již 16,5% a vyšvihli jsme se již na třetí místo. Ať průzkumům věříme nebo ne, tak Vám moc děkuji za podporu SPD a slibuji, že budeme nadále ze všech sil prosazovat náš politický program,“ napsal Tomio Okamura na svou stránku.

Obchodní rejstřík žádnou agenturu s názvem LAS nezná. Na Facebook se objevil stránka vymyšlené agentury, která píše: „Ano, tato agentura je skutečně jen výmysl. Stejně jako ten průzkum. Prosím, ověřujte si data. Smekáme všem, kteří si to ověřili. Mějte se rádi a běžte radši ven.“ Tomia Okamura nezarazilo ani, že se v průzkumu píše o neexistujícím Západočeském kraji.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com