Na Facebooku je sdílen text, který tvrdí, že Spojené státy americké do Evropy dováží plyn z Ruska. Odvolává se na belgický deník Le Soir. Žádný takový článek jsme však nenašli.

Ve skutečnosti dovoz ruského plynu do USA tvořil před napadením Ukrajiny asi 5 %. Nyní už USA vyhlásilo na ruský plyn embargo. USA má své zásoby zemního plynu z břidlic. Už před válkou se Američané stali jedničkou v exportu zkapalněného zemního plynu. Předstihli lehce Katar.

I například Německo, na kterém je závislá Česká republika, se připravuje na případné zastavení dodávek ruského plynu. Jak už jsme psali, pro Evropu by zavření kohoutů v Rusku znamenal problém, ale při omezení části spotřeby by se nemělo jednat o likvidační problém. Domácnosti ohroženy nejsou vůbec.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.