Z příspěvků na sociálních sítích to může vypadat, že každou hodinu vypukne apokalypsa, protože Rusové vypnou plyn a celá EU se zastaví. Každý v TV vymýšlí ruchadlo a maluje čerty na zeď. Abychom se v tom trochu zorientovali…

Rusko dodává do Evropy 40 % plynu. Ne 100 %, jen 40 %! A obráceně, když Rusko vypne plyn, pořád bude mít Evropa 60 % potřebného plynu. Rusko dodává 120 miliard kubíků ročně. USA se zavázaly dodat navíc 50 miliard ročně, Katar 15 miliard, Norsko minimálně 10 miliard, má se zvýšit těžba i v Holandsku a dodávky mají přijít i z jiných částí světa. Takže jsme někde na 85 % až 90 % současné spotřeby. Už teď hned!

Nejvíc plynu se dá ušetřit na paroplynových elektrárnách, které, holt, nepojedou na plný výkon a dočasně budou posíleny elektrárny na uhlí. Něco se ušetří úsporami a některé extrémně náročné provozy na energie se budou muset utlumit. Ale aktuálně Evropa řeší 10 % chybějícího plynu. To není žádná tragédie. Jediným skutečným problémem je tedy, jak neruský plyn dostat do naší energetické soustavy. Ať tak, nebo tak, apokalypsa se nekoná a už mě to strašení, jak zkrachuje celá EU, leze krkem.

Autor: Jan Jetmar


author