Nejprve měl být samotný útočník z Ukrajiny. Tvrdil to alespoň prokremelský aktivista Žarko Jovanovič. Následně se šířil nesmysl, že manželkou atentátníka Juraje C. měla být Ukrajinka. I to je samozřejmě absolutní nesmysl. Nyní je šířen příspěvek, že v atentátu mají prý prsty ukrajinské tajné služby. Ve skutečnosti se však jedná o výmysl ruského propagandistického webu „Pravda“.

„Facebookový příspěvek cituje článek, podle kterého byly do atentátu na Roberta Fica zapojeny ukrajinské tajné služby. Slovenská policie prý disponuje konverzací, která dokazuje jejich vazby na útočníkovu manželku. Manželka střelce byla po incidentu skutečně eskortována z místa svého bydliště, policie tak ale učinila z bezpečnostních důvodů. V souvislosti s atentátem se žena útočníka sice podrobila policejnímu výslechu, policejní prezident Ľubomír Solák ale označil informace o jejím zatčení za hoax (čas 8:32). Právě atentátníkova žena měla být podle textu zatčena policií. Samotný článek pochází z anglickojazyčné verze ruského kanálu „Pravda”, který ho zveřejnil 18. května,“ píše Demagog.cz.

Analytici z Demagogu.cz následně upozorňují, že text původně z ruského propagandistického webu píše ohledně údajného zapojení ukrajinských tajných služeb do přípravy atentátu. Slovenská policie ani Ministerstvo vnitra ale žádnou takovou informaci na svých webech či sociálních sítích nepublikovaly ani o tom nemluvili jejich představitelé na tiskových konferencích. Zprávy o údajné ukrajinské stopě v souvislosti s atentátem v posledních dnech slovenské orgány naopak vyvracely.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.