Na sociálních sítích koluje příspěvek, který tvrdí, že manželka střelce, který ve středu 15. května 2024 zaútočil na slovenského premiéra Fica, pochází z Ukrajiny a spojuje věc s uprchlickou krizí.  „Manželku teroristu Juraja Cintulu, ktorý postrelil Fica, medzitým zatkli. Ukázalo sa, že je to utečenkyňa z Ukrajiny a podnecovala manžela, aby sa pomstil predsedovi vlády SR za jeho politický postoj – Fico sa postavil proti dodávkám zbraní na Ukrajinu,“ píše se v příspěvku.

Jak informuje Demagog.sk, policejní prezident Lubomír Solák se k původu střelcovy manželky vyjádřil na tiskové konferenci k atentátu na premiéra 16. května 2024. Na přímý dotaz, zda má policie potvrzenou verzi o ukrajinském původu jeho manželky, Solak jasně odpověděl v čase 8:32: „Nemáme to potvrzené, určitě to bude hoax.“

Demagog.sk také upozorňuje na příspěvek facebookové stránky Hoaxy a podvody – Ministerstvo vnitra Slovenské republiky, která spadá pod Centrum pro boj s hybridními hrozbami. Ta sdílela 16. května 2024 na sociální síti výzvu médiím a tvůrcům veřejného mínění, aby se vyvarovali sdílení neověřených informací a vyčkali na oficiální vyjádření státních institucí. „Tvrzení, že manželka podezřelého má být uprchlicí z Ukrajiny, není pravdivé. Tuto informaci policie vyvrátila,” stojí ve statusu. Příspěvek také obsahuje několik obrázků s přeškrtnutými nepravdivými tvrzeními, včetně příspěvku o údajné ukrajinské manželce útočníka.

„V kolujícím příspěvku se také uvádí, že žena byla údajně zatčena. Podle zpráv v médiích byla žena odvezena k výslechuNa videu je vidět, jak kráčí v doprovodu policistů a zakrývá si obličej novinami. Deník Pravda s odvoláním na TV Markiza uvedl, že ji z bezpečnostních důvodů eskortovala policie,“ doplňuje Demagog.sk.

Příspěvek dále tvrdí, že se střelec účastnil proukrajinských shromáždění. Z veřejných informací je zatím známo pouze to, že se účastnil několika protivládních shromáždění, kde také vykřikoval kromě protivládní také proukrajinská hesla.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.