Velkou vinu na zvyšující se nenávisti vůči Ukrajincům mají bohužel i novináři. Příklad špatné novinářské práce mohou být bulvární nadpisy. Stalo se tak například v případě incidentu v Brně, kde zemřel mladý Rom a média psala o jistojisté vraždě, ačkoliv právní kvalifikace dosud není známá, podobný případ se stal i nedávno. TN.cz vydal článek s bulvárním nadpisem „Ukrajinci zaplnili autobusová i vlaková nádraží. Do vlasti ale míří jen na dovolenou“. Z nadpisu se tedy může zdát, že se na Ukrajinu jedou rekreovat.

Jenže to není pravdou. „Ukrajinci nejedou domů “na dovolenou” (výraz, kterým se v češtině rozumí “jet se rekreovat”). Ukrajinci využívají své “dovolené” v práci, tedy zákonem umožněného placeného volna v zaměstnání, aby se mohli vidět s částí rodiny, která na Ukrajině zůstala nebo utéct ze země z různých důvodů nemohla, případně jedou navštívit své partnery, kteří mají zrovna opušťák a nemusí umírat v zákopech. Tahle titulková demagogie ve snaze zvýšit čtenost a počet rozhořčených sdílení je naprosto odporná. Novináři by si konečně měli uvědomit, že se velkou měrou podílí na vytváření sentimentu okolo různých témat ve společnosti. A ne se chovat jako cyničtí oportunisti, chytající se každé příležitosti vyvolávat nenávist cíleným výběrem slov,“ rozčílil se novinář Tomáš Dvořák, který se situaci na Ukrajině věnuje od začátku ruské agrese.

A je tomu skutečně tak. Ukrajina se už vzpamatovala z nejhoršího a města na západ země fungují prakticky běžným způsobem. Kromě toho, že tu a tam jsou stále terčem ostřelování a musí se potýkat se škodami na infrastruktuře. To však neznamená, že Ukrajina je dovolenkovou destinací. Například na Booking.com lze na Ukrajině najít o 79 % méně ubytovacích míst než před válkou. Mezi dovolenkové destinace na Ukrajině pařilo dříve například město Mariupol a jeho okolí. Město je nyní totálně zničené a navíc toho času v rukou okupantů. Město Oděsa a jeho okolí zničené není, blokují ho však ruské lodě. Povedlo se dohodnou na vývozu obilí, civilní lodě však z přístavu nemohou.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.