Sociální sítí Facebook se šíří svědectví ženy údajně pocházející ze státu Izrael o tom, že zde probíhají údajné zločiny proti lidskosti. Video přeložil dezinformační projekt Otevři svou mysl. Žena se na videu nepředstaví, ani neřekne, ve které oblasti státu bydlí. Video obsahuje několik nepravdivých a zavádějících informací. Na závěr článku si napíšeme, jaké jsou skutečné výsledky očkování v Izraeli.

Žena například lže o tom, že neočkovaní nemůžou chodit do supermarketů a sednout si na oběd. Realita je taková, že v supermarketech si může nakoupit kdokoliv. V únoru došlo k incidentu, že jedno obchodní centrum otevřelo dříve jak mělo, ale do útrob pouštělo jen očkované. Proti takovému jednání majitele obchodního centra okamžitě zasáhla policie a centrum uzavřela. Nyní jsou už otevřena obchodní centra pro všechny. Pro držitele zeleného pasu, který Izraelci dostávají po druhé dávce vakcíny, se rovněž otevřely vnitřní prostory barů a restaurací. Venkovní zahrádky pak jsou otevřeny pro všechny, tudíž i pro neočkované osoby.

Od 16.03.2021 přestává ve státě platit omezení mezinárodní osobní dopravy (provozovaných leteckých linek). Maximální počet odbavených osob denně pro přistávající letadla je však stanoven na 3000 osob.  Podmínečné nebo schválení schválení léčiva není nic nového. Například EMA takto schválila řadu léků. Rozdíl mezi schválením a podmínečným schválením je pouze ten, že společnost, která podmínečně schválený léčivý přípravek uvádí na trh, o něm musí reportovat další údaje. U všech schválených vakcín navzdory rychlému vývoji vakcín proběhly řádně všechny tři fáze klinického testování. Současné schválené vakcíny nejsou určeny pro děti. Je tedy zcela nesmysl, že by Izrael chystal očkování dětí.

Očkování v Izraeli zaznamenává obrovský úspěch. Rapidně klesá počet aktuálně nakažených, nových případů i úmrtí. V Izraeli se nyní léči s covidem v nemocnicích asi tisíc lidí, z nichž pouze méně než deset procent prošlo plnou vakcinací. Ani jeden z těchto lidí není v kritickém či vážném stavu. Očkování vakcínou od farmaceutických společností Pfizer a BioNTech zjevně dokáže zastavit pandemii koronaviru. Vyplývá to z výsledků izraelské studie, na kterou upozornil německý týdeník Der Spiegel. Podle studie vakcína zabránila v 89,4 procentech případů, aby pacienti onemocněli. V předcházení úmrtí na COVID-19 má efektivitu dokonce 99 procent. Zároveň se zdá, že očkovací látka umí zamezit přenášení nákazy jedinci, kteří nevykazují žádné příznaky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.