O počtu účastníků na protivládní demonstraci na Václavském náměstí toho bylo napsáno už mnoho. Dnes se však na problematiku podíváme z jiného pohledu. A to toho, co dokáže optický klam. Jako názorný příklad lze uvést demonstraci a meeting SPD v Českých Budějovicích. Ze záběrů z pódia se zdá, že náměstí Přemysla Otakara II. je plné. Realita však byla odlišná, na demonstraci se sešlo několik stovek lidí.

Zkrátka fotografie focené těsně nad hlavami lidí klamou. Na fotkách vidíte něco, čemu se říká perspektiva, což je optický jev, při kterém se bližší objekty zdají větší než objekty vzdálené. Tedy, pokud v prvních řadách je vysoká hustota lidí, z takových fotografií se může zdát, že to tak je na celém náměstí.

Optický klam je nesprávné nebo matoucí vnímání reality. Oko snímá nějaký obrázek, ale mozek ho interpretuje jinak, než jak je opravdu zobrazen.

Optický klam:

Realita:


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.